Şehir Haberleri

Kahramanmaraşlı aile 3 kuşaktır tahtadan aletler üretiyor

Kahramanmaraş’ta ağaç oymacılığı yapan bir ailenin en büyüğü Ali Kalay, ilerlemiş yaşına rağmen bir kütüğü hala kaşığa dönüştürebiliyor.

Kahramanmaraş Onikişubat’ta yaşayan Ali Kalay 81 yaşında.

İlerlemiş yaşına rağmen hala baba mesleği tahta oymacılığı ile uğraşıyor. Bir kütüğü dakikalar içerisinde keseriyle bir kaşığa dönüştürüyor.

Çevresine toplanan mahallelinin meraklı bakışları altında, ustalığını konuşturuyor.

3 kuşaktır ağaçtan sofralık kaşık ve tarım aletleri üreten Kalay ailesinin gençleri, bugün artık üretimde teknolojiyi kullanıyor.

“Eskiden çıkrık yapardık” diyen Kalay, şunları söylüyor:

“İplik eğirmek için eski usullerde, şimdi işler değişti. Sandalye, kazma sapı, kürek sapı, kaşık, buna benzer torna işleri. Bazı şeyler saatler alır. Bazı şeyler dakikalık olur. Eskisi gibi değil. Şimdi üretimler çok değişti.”

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir