Dünya

Kahire Üniversitesi’nde Azerbaycan Araştırmaları Merkezi Oluşturulacak

UHA Haber / Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi, Tarih Enstitüsü ve Azerbaycan’ın Mısır Büyükelçiliği üst düzey yetkilileri Kahire Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Mustafa Kemal ATATÜRKTarih Enstitüsü Basın Merkezinden (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na aktarılan habere göre, ziyaret, Mısır’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’nin desteğiyle gerçekleşti.

Enstitü müdürü akademisyen Yagub Makhmudov başkanlığındaki heyet, Beşeri Bilimler Fakültesi dekanı Profesör Ahmed Al-Sherbini Al-Seid, Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jalal As-Said El-Hayfnevi ve üniversitenin diğer bilim adamları ile bir araya geldi.

Toplantının başında, Yagub Makhmudov, Kahire’deki terörist saldırı ile bağlantılı olarak, heyet adına Mısır halkına başsağlığı dile getirdi. Azerbaycan ile Mısır arasındaki ilişkilerin tarihi hakkında konuşan akademisyen, tarihlerini bilenlerin yenilmez olduğunu söyledi.

Tarihçiye göre, “her iki ülkenin araştırmacıları için, ortak tarihsel bağların ve değerlerin incelenmesi çok önemlidir. Arap halifeliği döneminde başlayan ilişkilerimiz artık daha da genişledi”.

Yagub Makhmudov, Ermeni saldırganların Azerbaycan aleyhindeki işgal politikasını, Azerbaycan halkına karşı soykırım eylemlerini, özellikle de Hocalı katliyamını anlattı.

“BM Güvenlik Konseyi’nin dört kararına rağmen, Ermenistan Azerbaycan topraklarını işgal etmeye devam ediyor. İşgal altındaki Karabağ ve Ermenistan’ın kurulduğu tarihi Azerbaycan topraklarında, İslam mirası ve yüzlerce tarihi eserin imha ve tarihin tahrif edildiği ortada” – Akademisyen muhataplarına seslendi.

Profesör Ahmed Al-Sherbini, Mısır’ın Azerbaycan’ın adil mücadelesini desteklediğini söyledi. Celal As-Said El-Khefnevi, yüzlerce üniversite öğrencisinin yabancı dil olarak Azerbaycanca öğrendiğini belirtti.

Yagub Mahmudov ve Ahmed Al-Sherbini, Azerbaycan’ın Mısır’daki gerçekliklerinin yayılması için yakın gelecekte Kahire Üniversitesi’nde Azerbaycan Çalışmaları Merkezi’ni kurmayı kabul etti.

Toplantı sonunda, akademisyen, Tarih Enstitüsü’nün üniversite basımlarını Arapça olarak sundu.

KAHİRE, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir