Women

Kadınlar köpeklerle daha kaliteli uyuyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar köpeklerle uyuduklarında daha kaliteli uyuyor.

Mustafa Kemal ATATÜRKCanisius Üniversitesi ve Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar, evcil hayvana sahip olma ile insan uykusu arasındaki ilişkiyi incelemek için ABD’de yaşayan 962 yetişkin kadın üzerinde çalışma yürüttü.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 55’i yataklarını en az bir köpekle, yüzde 31’i ise en az bir kediyle paylaşırken, kadınların yüzde 57’si aynı zamanda bir insanla da birlikte uyudu.

Araştırmanın sonuçları, köpeklerle yatan kadınların, kedilerle ve hatta insanlarla yatan kadınlara göre daha kaliteli gece uykusuna sahip olduğunu ortaya koydu.

Anthrozos dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten ekipten Christy Hoffman, “Birlikte uyunulan bir insanla karşılaştırıldığında, köpekler uykuda daha az rahatsız ediciler ve daha fazla rahatlık ve güven hissi veriyorlar. Diğer taraftan, sahiplerinin yatağında uyuyan kediler ise insanlarla eşit bir derecede kadını rahatsız ediyor. Ayrıca kediler, köpekler ve insanlardan daha az rahatlık ve güven hissi sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırma ayrıca köpek yetiştirenlerin kedi besleyenlere göre daha erken yatağa gittiğini ve güne bu nedenle de erken başladıklarını ortaya koydu.

KAYNAK : EuroNews, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir