Türkiye Women

Kadına şiddet: Panik butonuna 16 bin tıklama

UHA HABER / Şiddete maruz kalan kadınlara acil ulaşılması amacıyla geliştirilen “Panik butonu” uygulamasını 21 ayda 16 binden fazla kadın kullandı.

Deutsche Welle‘de (DW) yer alan haberine göre, Türkiye’de kadınlara yönelik şiddet vakalarına ivedi müdahale etmek amacıyla Mart 2018’de hizmete giren Kadın Destek Uygulaması (KADES) 21 ayda 353 bin 334 kişi tarafından cep telefonlarına yüklendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından aktarılan verilere göre, şiddet tehlikesi altında bulunan veya şiddete maruz kalan kadınlara hızlı yardım edilmesini amaçlayan uygulamaya, aynı zaman diliminde 16 bin 442 kadın tarafından ihbar geldiği kaydedildi. İhbarların yarıya yakınının ise gerçek dışı olduğu aktarıldı.

Yapılan açıklamada ayrıca, 2019 yılının ilk 10 ayında 124 bin 521 kez aile içi ve kadına karşı şiddet olayının meydana geldiği kaydedildi. Bakanlık açıklamasında, buna göre aile içi şiddet vakalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 azalış gerçekleştiği ifade edildi. Bakanlık, aynı zaman diliminde 70 bin 897 kişi hakkında koruyucu tedbir kararı verildiğini, geçen yılın aynı dönemine göre bu rakamın yüzde 2 artış gösterdiğini kaydetti.

KADES, İçişleri Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde şiddet mağduru veya şiddet görme riski altındaki kadınlara hızlı müdahalenin sağlanması amacıyla bir mobil uygulama olarak 24 Mart 2018 tarihinde hizmete girmişti. Akıllı telefonu olanlar, KADES uygulamasını telefonlarına indirebiliyor. Uygulama ile kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezi‘ne ulaşmaları amaçlanıyor. Söz konusu sistem, “panik butonu”” olarak nitelendiriliyor.

“Buton işe yarıyor”

İçişleri ve Aile Bakanlığının uygulamasıyla ilgili olarak DW Haber’e konuşan Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı İdil Yalçıner Şimşek, butonun “işe yaradığı” görüşünde.

Şimşek, “Buton denendi ve buton işe yarıyor. Butona bastıktan yaklaşık beş dakika sonra gerçekten polis ekipleri şiddet mağduru kadının bulunduğu yere geliyor” diye konuştu.

Avukat Şimşek, “Ancak asıl açıklanması gereken, kadının butona bastıktan sonra 6284 sayılı kanun kapsamındaki önleyici tedbirlerden yararlanıp yararlanmadığı. Biz asıl bunları merak ediyoruz. Bu istatistiklerin açıklanmasını istiyoruz” diye ekledi.

[UHA Haber Ajansı, 17 Aralık 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir