Gündem

Joseph Nye: Türkiye’ye yönelik tasarılar sorunları çözmez

UHA HABER / Amerikalı ünlü siyaset bilimci Profesör Joseph Nye, “Yaptırım ya da 1915 olayları gibi tasarıların iki ülke ilişkilerinde üretken olacağını ya da çözüm sağlayacağını düşünmüyorum” dedi.

Amerikalı tanınmış siyaset bilimci ve Soğuk Savaş sona ererken ortaya attığı “Yumuşak güç” kavramı ile kendisinden söz ettiren Prof. Joseph Nye TRT Haber’e konuştu.

Prof. Nye, ABD Kongresi’nin Türkiye karşıtı yaklaşımının yanlış olduğunu ve ortak çıkarlara sahip iki müttefikin diyalog ile sorunları aşabileceğini söyledi.

Nye: Türkiye’ye yönelik tasarılar sorunları çözmez

Türkiye’ye yaptırım yasası çıkarmanın üretken olduğunu düşünmüyorum. Yapılması gereken Türkiye ile masaya oturup mevcut sorunların nasıl aşılacağını konuşmak. İki ülkenin uzun vadedeki çıkarları; Orta Doğu’nun istikrara kavuşması ve Rusya’ya caydırıcılıktır. ABD Türkiye’yi NATO’nun dışına çıkarmak istemiyor.”

“100 yıl önce olanların ortak çıkarlarımızla çatışmasına izin vermemeliyiz”

1915 olaylarına ilişkin skandal tasarı da ünlü siyaset bilimcinin gündemindeydi. Nye, bu tür tasarıların iki ülke ilişkilerine olumlu katkı sağlamayacağını vurguladı.

1915 konusunun tasarılarla çözümleneceğinden emin değilim. O tarihte neler yaşandığına dair farklı görüşler olabilir ama 100 yıl önce yaşanmış bazı şeylerin ortak çıkarlarımızla çatışmasına izin vermemeliyiz.”

Nye Washington merkezli etkili düşünce kuruluşu Türk Miras Vakfı’nın panelinde ise ABD’nin dış politikasını değerlendirdi.

“Obama’nın pasif politikası ahlaki kötü sonuçlara yol açtı”

ABD’nin Suriye’de terör örgütü YPG ile ortaklığı için Nye “Orta Doğu söz konusu olduğunda elbette önce devletlerle çalışmalısınız” dedi.

Nye, Obama’nın Suriye’deki pasif politikasının birçok ahlaki kötü sonucu olduğunu ve Rusya’nın bölgedeki etkisinin artmasına yol açtığını dile getirdi.

Nye değerlendirmelerini, Rusya’nın düşüşte bir güç olarak, yükselen güç Çin’den daha tehlikeli olduğunu ifade ederek tamamladı.

[UHA Haber Ajansı, 14 Aralık 2019]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir