Avrupa

Johnson’ın Erken Seçim Talebine Parlamentodan Ret

UHA HABER / İngiltere parlamentosu, Başbakan Boris Johnson’ın Brexit konusundaki siyasi çıkmazı aşmak için 12 Aralık’ta erken seçime gidilmesi talebini reddetti.

Elimi Bırakma

Avam Kamarası’nda 70’e karşı 299 milletvekili erken seçim yönünde oy kullandı, ancak bu oran kararın 650 sandalyeli parlamentodan geçmesi için gereken üçte iki çoğunluğun çok altında kaldı.

Muhalefet partileri, seçime gitmek istediklerini ancak bunu Başbakan’ın koşulları altında yapmayı tercih etmediklerini söyledi.

Muhalif kanattaki Liberal Demokratlar ve İskoç Ulusal Partisi, farklı bir prosedür kullanarak 9 Aralık’ta seçime gidilmesini sağlamaya çalışıyor.

Parlamentodaki oylama, Avrupa Birliği’nin İngiltere’ye 31 Ekim’de öngörülen Birlik’ten ayrılık tarihini 3 ay erteleme verme kararının ertesinde geldi.

İngiltere Başbakanı Johnson erken seçim talebinin reddedilmesine rağmen ülkeyi Aralık’ta seçime götürme çabasına devam edeceğini açıkladı.

Johnson, erken seçim önergesinin gereken üçte ikilik çoğunluğu sağlayamamasının ardından, hükümetin aynı gün erken genel seçime imkan veren bir tasarıyı gündeme getireceğini söyledi.

Tasarıların geçmesi için, önergelerin aksine, üçte iki çoğunluk gerekmiyor, sadece salt çoğunluk aranıyor.

Johnson, İngiltere’nin AB’den ayrılmasına sekte vurduğunu belirttiği çıkmazı aşmak için seçime gitmek gerektiğini savunuyor.

Muhalefet partileri tasarıyı hemen reddetmedi ancak destekleyip desteklememe konusunda karar vermeden önce tasarıyı inceleyeceklerini kaydetti.

LONDRA, VOA, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir