Gündem

İzmir’in Lojistik Sektöründeki Beklentileri

UHA HABER / İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İzmir’in Lojistik Sektöründeki Beklentileri’ni (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’ndan Ataner YÜCE’ye değerlendirdi.

Cemal Elmasoğlu, İzmir Alsancak Limanı’ndan RoRo seferlerinin yeniden başlatılması, Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin lojistik ihtisas organize sanayi bölgesi statüsünde işletilmesi başta olmak üzere sektörle ilgili çeşitli görüş ve taleplerin bulunduğu belirterek, bunu da İzmir Milletvekili M. Atilla Kaya ile birlikte bir heyet olarak Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a ilettikleri söyledi.

Heyet ziyaretinde, ilk olarak Alsancak Limanı’nın RoRo taşımacılığına kapatılması konusu gündeme geldiğini ifade eden Elmasoğlu, Bakan Turhan’a konuya ilişkin bilgi verdiklerini hatırlatarak, Alsancak Limanı’nın, 28 Ağustos 2018 tarihinde alınan UKOME kararıyla, RoRo taşımacılığına kapatıldığını açıkladı.

Cemal Elmasoğlu, Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları görüşmeler neticesinde 8 Ağustos 2019 tarihinde RoRo taşımacılığının başlatılması için yeni bir UKOME kararı alındığının altını çizdi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da Alsancak Limanı’ndan bu seferleri başlatacak izni vermesini beklediklerini söyledi.

Elmasoğlu, “Lojistik sektöründeki üyelerimizin daha rekabetçi olması, hizmet çeşitliliğinin arttırılması, RoRo navlun ücretlerinin düşürülmesi suretiyle ihracatçılarımızın da maliyetlerinin azaltılması açısından RoRo seferlerinin başlatılmasının sektör açısından çok olumlu olacağını düşünüyoruz” dedi.

KEMALPAŞA LOJİSTİK KÖYÜ

Kemalpaşa’da yapımı devam eden Lojistik Merkez ile uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı yapan lojistik firma çalışanlarının vize konusuna da değinen Elmasoğlu, bu konunun da Bakan ziyaretinde gündeme getirildiğini belirtti.

Elmasoğlu, İzmir’in lojistik potansiyelini artıracak, sektörü  uluslararası anlamda rekabet edilebilir hale getirebilecek Türkiye’nin gerçek anlamda ilk lojistik merkezi niteliğindeki Kemalpaşa Lojistik Merkezi’ne ilişkin işletme modeli önerisini de Bakan Cahit Turhan’a aktarıldığını ifade etti.

Kemalpaşa Lojistik Merkezi işletmesinin, İzmir’deki Oda ve Borsalar ile Ege İhracatçı Birlikleri’nce uyum içinde hayata geçirilme çalışmalarının devam eden Dikili ve Menderes Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ile (TDİOSB) aynı statüde hayata geçirilebileceğini söyleyen Cemal Elmasoğlu, Bakan Turhan’ın, sözkonusu önerinin kamu ve özel sektör işbirliği açısından da oldukça önemli olduğunu ve öneriyi değerlendirmeye alacaklarını ifade ettiğini açıkladı.

Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı yapan İZTO üyelerinin, yurt dışına çıkışta yaşadığı vize sorununa da değinen Elmasoğlu, bu konunun çözümü için de hizmet damgalı pasaport veya gemi adamı cüzdanı benzeri bir uygulamaya geçilebileceğini ifade etti.

Elmasoğlu, Bakan Turhan’ın, konuyu yakından takip ettiklerini ve sorunun farkında olduklarını belirttiğini ve Bakanlık olarak katılım sağlanan gerek ikili gerekse çok taraflı uluslararası toplantılarda bu sorunun çözümü için çaba harcadıklarını, bundan sonra da sorun çözülene dek uğraş vereceklerini ifade ettiğini söyledi.

Görüşmenin ardından heyet olarak, Bakan Turhan’ın talimatı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün’ü de ziyaret ederek, proje önerilerinin detaylarını paylaştıkları açıklayan Cemal Elmasoğlu, görüşmeler neticesinde Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin, “Losjistik İhtisas OSB Modeli” ile işletilmesi üzerine daha detaylı çalışma yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

 

 

 

BERLİN, TÜHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir