Şehir Haberleri

İzmir Ticaret Odası’dan (İZTO) Bakanlı Turizm Buluşması

İzmir Ticaret Odası (İZTO) sektör buluşmalarına en üst düzeyde ve son sürat devam ediyor. Bugün de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşen Turizm Sektörü İzmir Buluşması, tüm paydaşlar için oldukça verimli bir toplantı oldu.

Toplantıda sektör temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, özellikle turizm bölgelerindeki altyapı sorunlarının çözümleri için kalıcı projeler oluşturulması gerektiğini belirtti.

İzmir’in kendine ait çok güzel değerlerinin bulunduğunu, doğru projelerle İzmir’de de Barcelona gibi turist patlaması yaşanabileceğini vurgulayan Ersoy, “Gelen turist sayısını iki katına çıkarma hedefini hep beraber gerçekleştireceğiz” dedi.

TURİSTİK BÖLGELER İÇİN HAVAYOLU ÇALIŞMASI
Yeni sistemle beraber Bakanlıklar arası koordinasyonun çok önemli hale geldiğini ve kendilerinin de bu anlayışla çalışma yürüttüğünü ifade eden Ersoy, önceliklerinden birinin de mevcut müzeleri rehabilite ederek ziyaret oranlarını artırmak olduğunu dile getirdi.

Direkt tarifeli uçuşlarla ilgili değerlendirme yapan Ersoy, 3-4 saatlik mesafeler için bu isteğin gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Bu konuda somut çalışmalar yaptıklarına işaret eden Ersoy, bunun için turistik bölgelerin tamamına yönelik çalışma yaptıklarını, 2019’da çalışmaların sonuç vereceğini söyledi. Türkiye’nin iddialı turizm rakamlarının da yetişmiş insan kaynağı ile mümkün olduğunu belirten Ersoy, “Başarılı olmak için en değerli silahımız insan kaynağı olmalı. Onu da en üst seviyeye getirip dünyadan futbolcu transfer edildiği gibi, bizden turizm profesyoneli talep edilebilir” diye konuştu.

ÇEŞME İÇİN PLANLAMA MÜJDESİ
Katılımcıların Çeşme konusundaki sorularına yanıt veren Bakan Ersoy, asıl konunun yatırımcılarla birlikte doğru bir planlama olduğuna dikkat çekerek, hem Çeşme, hem Bodrum’un turizm çeşitlendirmesine ihtiyacı bulunduğunu, bu durumun sezonu uzatarak kaliteye de katkı sunacağını vurguladı. Ersoy, “Bununla ilgili önerilerimiz olacak. Biz bir planlama yapıyoruz. Size de sunacağız. İnşallah birkaç yıl içinde bu sorun çözülecek” dedi.

ÖZGENER’: ÖNEMLİ PROJELER YÜRÜTÜYORUZ
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de, Oda olarak İzmir turizminin gelişimi için ellerini taşın altına koymaktan çekinmediklerini, Bakanlığın ve diğer paydaşların sonuç alıcı projelerine her zaman destek vereceklerini dile getirdi. Şehir turizminin geliştirilmesi ve turistlerin konaklama sürelerini uzatmak için çok boyutlu projeler yürüttüklerini ifade eden Özgener, bir ilki gerçekleştirerek Oda bünyesinde Turizm Müdürlüğü kurduklarını aktardı. Özgener, fuar katılımlarına önem verdiklerini belirterek, “Üyelerimizi kümeleyebileceğimiz özel sektörün ve Bakanlığımızın desteğini alarak birlikte yürüyebileceğimiz bir destinasyon yönetim modelinin örneğiyiz” dedi.

BAKANA KRUVAZİYER ÇAĞRISI
Oda olarak kruvaziyer turizmini İzmir’de başlattıklarını da anımsatan Özgener, “İlk kez bir Türk kruvaziyer operatörü olarak İzmir’den turlar başlattınız. Müteşekkiriz. Biz de kruvaziyer turizmine Oda olarak çok emek verdik. O günlere tekrar geri dönmek için çalışmalara devam ediyoruz. Bu ay içinde İzmir’e davet ettiğimiz Carnival Cruises yetkililerine Türkiye’nin ve İzmir’in güvenli bir destinasyon olarak sunduğu güzellikleri anlatacağız. Gelin İzmir’den dünyaya tüm Türkiye için güçlü bir kruvaziyer mesajı verelim. Odamız öncülüğünde kurulan ve Başkanı olduğum Türkiye Kruvaziyer Platformu’nun 3’üncü Genel Toplantısı’nı sizin de onurlandırmanızla İzmir’de yapalım. Oda olarak Türkiye’nin ilk kruvaziyer fuarına da talibiz. Gemileri tekrar getirmeye sizin de desteklerinizle talibiz. Deniz Ticaret Odamız da burada. Birlikte hareket ederek İzmir’i yeniden kruvaziyer destinasyonları içine almaya tüm gücümüzle çalışacağız. Yeni kruvaziyer firmalarını devreye almanın yanısıra, kruvaziyer turizminde daha girişimci ve daha etkin tedbirler alınması gerekiyor. Kruvaziyer limanlarına yatırımcı çekilmesi, Türk kruvaziyer gemilerinin inşa edilmesi, Deniz Turizmi Yönetmeliği’nin revize edilmesi gibi konularda Bakanlığımızın desteğine çok ihtiyacımız var” dedi.

ÇİN’E DİJİTAL TURİZM ATAĞI
Gastronomi turizmi alanında da Türkiye’de ilk “Yerel Gurme Köy”ün İzmir’de kurulması için de proje yürüttüklerini anlatan Özgener, dijital dönüşüm konusunu da önemsediklerini, turizm bölgelerine özel mobil uygulamalar geliştirme yönünde çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Özgener, “Çin’de Türkiye Turizm yılı olması nedeniyle Odamız Çin’e yönelik bir yıldır devam eden özel bir dijital medya kampanyası başlattı. Özetle Çin’e özel turizm, ticaret ve yatırım eylem planlarının içinde aktif olarak yer alan ilk Oda olmakla gurur duyuyoruz” diye konuştu.

DİREKT UÇUŞLAR ARTMALI
Direkt uçuşların da İzmir’in olmazsa olmazı olduğunu söyleyen Özgener, “İzmir’den Milano, Paris, Roma, Londra Heatrow, Moskova, St. Petersburg, Barselona, Madrid, New York, Üsküp, Lizbon gibi noktalara direk uçuşlar istiyoruz. Çok sektörlü sanayi ve ihracat yapısı ile İzmir direkt uçuşlar arttıkça ülkemiz ihracatına daha büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.

İNCİRALTI PLANLAMASI TAMAMLANMALI
Oda olarak fuar teşviklerini de arttırdıklarını, İzmir’de termal ve sağlık turizminin de potansiyeline dikkat çekerek “Ancak, bu potansiyel kent merkezinde İnciraltı bölgesinde daha çok var. Bu alan şu an imar sorunları nedeni ile etkin bir şekilde kullanılamıyor. İmar süreçleri 2007 yılından bu yana tamamlanamadı. Sürekli olarak aynı bölgede açılan davalar ve yargı kararları çerçevesinde yürütmeyi durdurma ve iptal kararları alınıyor. Yatırımcılar çekiniyor.
Sektörümüz bu bölgenin planlama çalışmalarının hızla tamamlanmasını bekliyor” diye konuştu.

DALGAKIRAN ÖNERİSİ
Önemli bir konunun da Pasaport Dalgakıran olduğunu ifade eden Özgener, “Odamızın eski ana hizmet binası önünde bulunan ve 1875 yılında 2. Abdülhamit’in izniyle inşa edilen Pasaport Dalgakıranının boş ve atıl kalmasına gönlümüz razı olmadı. Üst kullanım hakkını Oda olarak 2021 yılına kadar aldık ve hızlıca Pasaport Limanı Turizm Dönüşüm Projesini hazırladık. İmar Planları ile ilgili çalışmalar uzun sürdü ancak Koruma Amaçlı İmar Planı şu anda Koruma Kurulunda, inşallah yakın zamanda olumlu çıkacak karar ile birlikte projemizi hayata geçirme önünde hiçbir engel kalmayacak. Bu İzmir’in kentiçi dönüşümüne katkı sağlayacak çok önemli bir proje. Öte yandan İzmir doğal bir marina. Hükümetimiz de destekler ise marinaların turizm yatırımlarının önünü açacağına inanıyoruz” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve Meclis Başkanı Selami Özpoyraz’ın ev sahipliği yaptığı toplantının açılışına İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran ve AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül katıldı.

İZMİR, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir