Şehir Haberleri

İzmir Kadifekale için 350 Milyon liralık kamulaştırma

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in dünya kenti olabilmesi için yeterli potansiyele sahip olduğunu ve bu kapsamda Tarihi Kemeraltı’nın kendilerini en çok heyecanlandıran proje olduğunu söyledi.

Başkan Tunç Soyer, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kemeraltı’nın İzmir’in ‘Dünya kenti’ olması için en güçlü enstrüman olduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük, en eski açık hava alışveriş merkezi olan Kemeraltı’nın kendilerini  dünya kenti yapacağını ifade eden Soyer, “Çok büyük ve yüz yıllardır kesintisiz yaşayan bir mucizenin içindeyiz. Bunu dünyaya anlatmalıyız” dedi.

Başkan Tunç Soyer, ile ilgili görsel sonucu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

Başkan Soyer, Kemeraltı’nda, zemin malzemesi ve alt yapısı değiştirilip 24 saat çalışan bir yere dönüşeceğini, 3 yıl içinde 6 bin metreye ulaşan sokağın sağlıklaştırmasını yapacaklarını belirtti.

İZMİR KEMERALTI ile ilgili görsel sonucu

Kemeraltı’nda kamulaştırmalara önümüzdeki 4 yıl için 350 milyon lira kaynak ayırdıklarına vurgu yapan Tunç Soyer, Konak Pier’den başlayarak Kadifekale’ye kadar uzanan bölgenin, İzmir için bir kaldıraç olacağını ve içinde 9 havranın bulunduğu bölgenin inanç turizmiyle buluşacağını söyledi.

Soyer, dünyanın en eski agoralarından birinin yine bu bölgede yer aldığını hatırlatarak,  “aynı güzergahta 20 bin oturma kapasiteli amfi tiyatro var ve şu an toprak altında. Kazı başkanıyla mutabık kaldık, 3 yıl içinde o amfi tiyatroyu gün ışığına çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.

İZMİR KEMERALTI ile ilgili görsel sonucu

Amfi tiyatroyu gün ışığına çıkarıp, gereklı çalışmalar tamamlandığında açılışı tarihi 29 Ekim 2023 için Tarkan ile ile anlaştıklarının altını çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kadifekale Amfitiyatrosu’nun açılışıyla, bunun İzmir’in merkezinde ikinci bir Efes amfi tiyatrosu olacağını, Kadifekale’de bir Efes’in daha ortaya çıkacağını ve bugüne kadar Efes’in burunlarının dibinde kendileri yokmuş gibi yaşadıklarını kaydetti.

[UHA Haber Ajansı, 14 Şubat 2020]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir