Politika

‘İttifakınıza zarar vermeyecekse bir sorum var’

UHA HABER / Akşam Gazetesi Yazarı Mustafa Kartoğlu, İyi Parti’yi CHP ile ittifaktan ayrıştıranın AK Parti olmadığını söylüyor.

Yazar Kartoğlu, ‘İttifakınıza zarar vermeyecekse bir sorum var’ diyor ve Millet İttifakı’nda ‘gölge ortak HDP’ yüzünden sorgulama bulunduğuna dikkat çekiyor.

Seçimden önce bu ilişkiye İP yönetiminin de onay verdiğine dikkat çeken Kartoğlu; iki parti temsilcilerinin de ‘HDP desteği’ ile ilgili soruları ya duymazdan geldiklerini ya da ‘onlara sorun’ diye savuşturduklarını belirtiyor..

Mustafa Kartoğlu şöyle devam ediyor: “Ancak;

İttifak seçimde İP’ye değil CHP ve HDP’ye yaradı. CHP adaylarına İstanbul, Ankara, Antalya, Adana’yı İP’le yaptığı ittifak değil HDP kazandırdı.

HDP ‘diyetini’ istemeye başladı.

CHP, İP’den çok HDP’ye yaklaştı.

Berlin’deki terör örgütü PKK yanlısı örgütlerin konferansına HDP ile birlikte CHP (ve SP) de katıldı.

Çocuklarının HDP aracılığıyla PKK’ya katıldığını belirterek HDP binası önünde oturma eylemi yapan anneler konusunda CHP de HDP’den sonra benzer söylemleri kullandı.

Bu ilişki de İP’ye ‘yük’ olmaya başladı.

Genel Başkan Meral Akşener, “CHP kurumsal olarak HDP ile devam edeceğim derse biz yokuz” dedi.

Ardından Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, bu sözleri bir kez daha hatırlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe’ye verdiği mülakatta, bu sözleri şöyle yorumladı: “Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin ittifakını bozmaya yönelik bir saray hareketi bu.”

Saray dediği, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi.

Devamında daha önemli gördüğüm şu sözü etti: “Araya pek çok kişiyi koyuyorlar, istihbarat elemanları dahil olmak üzere devreye konulup Millet İttifakı’nı nasıl bozarız arayışı içindeler.”

Bu ‘araya konulan kişiler’e dair ipucu verdi: “Belli kişiler televizyonlarda vs. şurada burada, bu ayrışmayı bir şekliyle sağlayacak sorularla saraya hizmet ediyorlar.”

***

CHP-HDP ittifakına tepki veren kişiler Akşener ve Ağıralioğlu.

Onlar adına konuşmam.

Ancak, ikinci cümlede söz hakkım doğdu.

Merakım şu;

Hangi soruları sorarsak veya sormazsak ayrışmanızı bir şekilde sağlamamış oluruz?

Şaka şaka…

O sorular sorulacak.

Bu kez ciddi soruyorum:

CHP ve İP’in ayrışmasını sağlayacak şey sorular mı, cevapları mı?

***

Kılıçdaroğlu, Akşener’in sözüne yorum yapmak yerine hedefi değiştirmeye çalışıyor.

“HDP’nin terör örgütü PKK ile arasına mesafe koyamadığını” kabul ediyor; bu kez HDP ile ilişkiyi bir zemine oturtamıyor.

O sırada da böyle tuhaf şeyler dökülüyor ağızdan.

Bu 3 yıl boyunca sürdürülebilir bir şey değil.

a: Amiral trolleşmiş b: Trol amiral yapılmış c: Hiçbiri

Emekli amiral Atilla Kıyat, twitter hesabından “Seçim barajını yüzde 10’a çıkaran Kenan Evren ile bugün seçilme barajını yüzde 40’a düşürmeye kalkan kişi arasında hiçbir fark yoktur. Sonları da benzeyebilir…” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik tepki gösterdi: “Bu şahıs amirallik yapmış, kendi ülkesinin devlet başkanını belli bir sonla tehdit edecek kadar şuurunu kaybetmiş. O son biçmeye çalışanların karşılığını bu millet 15 Temmuz’da verdi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ‘tehdit’ten suç duyurusunda bulundu.

Kıyat da, “Sözüm kırk artı bir diyenler için geçerlidir” diyerek ‘cumhurbaşkanını kast etmedim’ gerekçesini kayda geçirdi.

***

Bir dönem televizyonların popüler ‘emekli asker’ yorumcularından biriydi Atilla Kıyat.

Başörtüsü ve dindarlık hariç, ‘faili meçhullerin devlet politikası olduğu, askerin sivil yönetim altında olmasının demokratikliği’ gibi gayet özgürlükçü, liberal hatta zaman zaman ‘Deniz Gezmiş hayranlığı’ gibi ‘devrimci’ çıkışları olmuştu.

Sosyal medya sadece gençleri trolleştirmiyor.

Sözün şehveti baştan çıkarıcı…

Sonra;

Ekşisözlük’te, Türkiye ve Türk milletine hakaret ile uyuşturucudan yargılandıktan sonra yurtdışına kaçan Barbaros Şansal ile canlı yayında yaptığı ‘parmak’ polemiğini;

Emekli olduğunda FETÖ’nün Aksiyon dergisinde “Terfisine kesin gözüyle bakılırken, teamüllere aykırı olarak emekli edildi” diye sahip çıkılmasını;

Halen yurtdışından yayın yapan FETÖ sitelerinden birinde çok ünlü bir FETÖ’cünün kaleminden ‘Sıra dışı bir bahriyeli: Atilla Kıyat’ başlığıyla hikayesinin yazıldığını okudum.

Kafam karıştı.

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir