Avrupa

ITB’de Türkiye Standının Açılışı Yapıldı

UHA Haber / Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve resmi açılışı  Salı günü yapılan 53. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’na dün akşam daTürkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Berlin Muhabiri Tuba Nur Türkel’in bildirdiğine göre, Türkiye standının açılışını yapan Bakan Ersoy’a Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkayave ilgiler de eşlik etti.

53. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı ile ilgili görsel sonucuGazetecilere de önemli açıklamalarda bulunan Ersoy, Turizm verilerinin 2018’de beklentilerin üzerinde olduğunu ifade etti ve”Aynı sıçramayı, hatta biraz daha fazlasını 2019’da gerçekleştireceğiz gibi gözüküyor.” diye ekledi.

Erken rezervasyondaki rakamların sevindirici olduğunu söyleyen Turizm Bakanı, özellikle Almanya’nın başını çektiği Avrupa satışlarında erken rezervasyonda ciddi artışlar olduğunu dile getirdi.

Geçen seneye kıyasla Almanya’nın -ülke genelinde satış artışı olmamasına rağmen- Türkiye’ye yönelik satışlarında yüzde 58 artış olduğunu bildiren Ersoy “Demek ki bu sene rezervasyon anlamında Almanya’nın lokomotifi Türkiye olmuş.” dedi.

“Beklentimiz 5,6 milyon Alman turistin Türkiye’yi ziyaret etmesi”

Turizmde hedeflerin gerçekleşeceğini aktaran Bakan Ersoy, geçen senenin 4,5 milyonun biraz üstünde ziyaretçi sayısı ile kapatıldığını, bu sene ise 5,6 milyon civarında Alman turistin Türkiye’yi ziyaret edeceğini beklediklerini kaydetti.

Yeni tanıtım politikalarının Türkiye’nin rakipsiz olduğu alanlar üzerine kurulacağını söyleyen Bakan Ersoy, Türkiye’nin çok muhteşem gastronomisi, doğası, denizi, güneşi, kültürel hazineleri ve arkeolojik değerlerinin olduğunu ifade etti.

53. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı ile ilgili görsel sonucuBu bağlamda Göbeklitepe’nim ön plana çıktığını belirten Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü: “2019’u Sayın Cumhurbaşkanımızın Göbeklitepe yılı ilan etmesiyle tanıtımın odak noktasına Göbeklitepe’yi koyduk. Biliyorsunuz Göbeklitepe’nin 12 bin yıl önceye dayanan, tarihin sıfır noktası olarak da anılan ve diğer bütün arkeolojik değerlerden ayrışan bambaşka bir özelliği var. Biz de bunu vurgulayarak ve bunun ana yurdu olan Türkiye’yi, Anadolu’yu vurgulayarak tanıtım kampanyası yapıyoruz. Çok da büyük ilgi var. Bütün kampanyalarımızda 2019 boyunca yer alacak.”

“Bireysel tanıtıma başladık”

Bu yıl Ocak ayı itibarıyla sadece Almanya üzerinde değil, Türkiye’ye yolcu veren ülkelerin tamamında bireysel tanıtıma başladıklarını aktaran Bakan Ersoy, direkt nihai tüketiciye yönelik bireysel tanıtıma yoğun bir şekilde başladıklarını belirtti.

53. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı ile ilgili görsel sonucuOcak ayı itibarıyla da Almanya’nın hem magazin dergilerinde hem ulusal televizyon kanallarında, THY ile yoğun tanıtım kampanyası başlattıklarını ifade eden Ersoy, şöyle devam etti. “Biliyorsunuz THY’nin tarifeli seferlerinde Nisan ayı itibarıyla Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir havalimanlarını devreye aldık. Türkiye’nin tanıtımında ve turizm yapma şeklinde farklılaşma var.”

Yurt dışından özellikle Almanya ve Avrupa’daki kanaat önderlerini, editörleri ve sosyal medya fenomenlerini Türkiye’ye davet edeceklerini anlatan Ersoy, onların gözünden Türkiye’yi Almanlara, Avrupalılara anlatacaklarını, bunun da bir ayrışma sağlayacağını düşündüğünü söyledi.Kültür sanat ile ilgili tanıtımda da çok farklı bir sisteme geçeceklerini açıklayanKültür ve Turizm Bakanı, turizm, kültür ve gastronomi etkinliklerini birleştiren bir faaliyet alanına girileceğini kaydetti.

Bakan Ersoy, bu yıl Topkapı eserlerinin, Japonya’nın Tokyo ve Kyoto şehirlerinde sergileneceğini de anımsatarak eserlerin yanı sıra gastronomi değerlerinin de tanıtılacağı etkinliklerin düzenleneceğini bildirdi ve gelecek yıl da Moskova, Berlin ve Londra’nın bu kapsama alınmasının planlandığını söyledi.

BERLİN, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir