Şehir Haberleri

İtalya’yla Türkiye Yerel Lezzetler İçin İşbirliği Yapıyor

İtalya ve Türkiye, zeytin, zeytinyağı ve üzüm gibi ortak tarım ürünleri konusundaki ortak değerlerinden yola çıkarak, Aydın inciri, Malatya kayısısı gibi ürünlere “coğrafi işaretler tescili” alınması konusunda işbirliği içinde çalışıyor.

İlgili resim

Ankara’da İtalyan Mutfağı’nın tanıtım haftası vesilesiyle Chianti Vadisi Klasik Zeytinyağı, Gragnano Makarnası gibi “coğrafi işaret tescili”ne sahip ürünler tanıtıldı.

Bu çerçevede Türk Patent Enstitüsü ile İtalyan Coğrafi İşaretler Birliği’nin işbirliğiyle çıkartılan “Toprağın Bereketi” kitabıyla yöresel tatlara sahip ürünlere Avrupa Birliği kapsamında “coğrafi işaret tescili” alma çabaları da anlatıldı. Kitapta, Türk Kahvesi’ne de özel yer veriliyor.

Tanıtım toplantısındaysa İtalyan Mutfağı denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi olan “makarna” ön plandaydı.

Christoph Bob ile ilgili görsel sonucu

Michelin yıldızlı restaurantlarda görev alan aşçı Christoph Bob tarafından taze yapılmasıyla ünlü İtalyan makarnasının incelikleri anlatıldı.

italyan yemekleri ile ilgili görsel sonucu

Toplantı sırasında Bob, öncelikle makarna hamurunun nasıl hazırladığını gösterdi, daha sonra makarnayı pişirdi.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘dan Veysel Kavrayan’nın takip ettiği tanıtım toplantısında, Türk damak tadı açısından İtalyan makarnasının özellikleri konuşuldu.

Katılımcılar, makarnanın İtalyanlar tarafından daha az pişirilerek diri bırakıldığını kaydederek, iki ülkenin mutfak kültüründeki farklılıklara işaret ettiler.

 

italyan yemekleri ile ilgili görsel sonucu

Şef aşçı Bob ise makarnayı zeytinyağı ile pişirdiğini anımsatarak, Türk damak tadında margarin veya tereyağı kullanıldığını bildiğini, ancak zeytinyağı ile pişirmeyi daha sağlıklı bulduğunu anlattı.

Bob, Türk mutfağını da çok beğendiğini belirterek, her iki ülkedeki zengin mutfak kültürüne vurgu yaptı.

Veysel KAVRAYAN ile ilgili görsel sonucu

HABER : Veysel KAVRAYAN

ANKARA , UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir