Çevre

İtalyan firmadan plastik maddeleri geri dönüşüme kazandıran çığır açacak buluş

Dünyada çevreyi korumayla ilgili bilinç giderek artmasına rağmen doğayı en çok tehdit eden plastik maddelerin geri dönüşüm oranı sadece yüzde 10 civarında.

Londra merkezli Kraliyet İstatistik Kurumu (Royal Statistical Society) verilerine göre, üretilen plastik maddelerin 90.5’i okyanuslara ya da çöplüklere karışıyor.

Bunun en büyük nedenlerinden biri de günümüzdeki teknolojinin sadece belirli plastik maddeleri ayrıştırıp yeniden kullanıma sunabilmesi.

Ancak İtalya’da girişimci bir şirket olan gr3n, (green olarak okunuyor) geliştirdiği yeni bir yöntemle önceden geri dönüştürülebilmesi mümkün olmayan plastik maddeleri farklı sektörlerde değerlendirerek bu alanda yeni bir çığır açtı.

Şirketin tepe yöneticisi (CEO) Maurizio Crippa, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Piacenza şehrindeki laboratuvarlarında geliştirdikleri yöntemle birçok plastik maddeyi ‘mekanik geri dönüşüm ağına‘ sokarak bu alandaki teknolojiyi yeni bir boyuta taşıdı.

gr3en firması kısaca PET olarak bilinen ve endüstride paketleme alanında en çok kullanılan madde olan polietilen tereftalat’ı makinelerle ayrıştırarak geri dönüşüm çarkını genişletiyor. Bu sayede önceden geri dönüştürülmesi imkansız olan plastik ürünler, endüstride daha uzun süre kullanılabiliyor. Maurizio Crippa konuyla ilgili olarak “Makinalarla yapılan geri dönüşüm döngüsü sadece iyi kalitedeki plastikleri ayrıştırabiliyor. Gıda ürünlerinin dizildiği raflar, renksiz şişeler ve az renkli şişeler geri dönüştürülebiliyor. Ancak aşırı renkli şişelere bu işlem yapılamıyor. Ayrıca tekstil ürünlerinden sonra bu çark duruyor. Çünkü plastik şişeler elbiselere dönüşebilirken, elbiselerden plastik şişe üretemiyorsunuz. Böylelikle mekanik geri dönüşüm ağı duruyor. Ancak bizim sistemimiz ilerleyen ve geniş bir geri dönüşüm ağına sahip.” diyor.

Mekanik ve kimyasal işlem aynı makinede yapılıyor

Firmanın kullandığı bu yeni yönteme, polimer parçalanması (depolimerizasyon) deniyor.

Bu sistemde makine içerisinde bulunan mikro dalga ışınlar saçan reaktör, ayrıştırma işleminin daha hızlı yapılabilmesini sağlıyor.

gr3n firması mühendislerinden Franco Cavadini “Bu yöntem sayesinde mekanik sistemlerin karakteristik özellikleriyle, mikro dalga ışınların getirdiği kimyasal tepkime sürecini tek bir makine üzerinde birleştiriyoruz.” diyor.

Yeni geliştirilen bu makine önce plastikleri petrole dönüştürüyor.

Arıtma işleminden sonra saf PET maddesi elde ediliyor.

Bu maddeden daha sonra plastik ve elbise yapılıyor. Bu sayede önceden yarım kalan döngü tamamlanarak, aynı işlemler tekrar tekrar yapılabiliyor.

Yıllık kapasitesi 25 bin ton

gr3n firmasının bu çığır açan buluşu Maurizio Crippa ve ekibine Avrupa Komisyonu tarafından Viyana’da düzenlenen 2018 Radar Prize ödülünü de getirmiş.

Birçok iş insanı bu ödül sayesinde firmayla irtibata geçerek yatırım yapmak istemiş.Şirket, tek bir geri dönüşüm merkezinde senede 25 bin ton plastiği endüstriye kazandırma kapasitesine sahip. Bu rakam, 2.5 milyon insanın yaşadığı bir topluluğun senelik plastik madde ihtiyacını karşılayabiliyor.

EuroNews, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir