Avrupa

İtalya’da hükümeti kurma görevi Giuseppe Conte’ye verildi

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hükümeti kurma görevini Lig ve sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi’nin ortak adayı Giuseppe Conte’ye verdi.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, hukuk profesörü Giuseppe Conte’yi Roma’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Conte’yi kabul etti.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Mattarella, hükümeti kurma görevini aşırı sağcı Lig ve sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi’nin (M5S)ortak adayı Conte’ye verdi.

Görevi kabul eden Conte, görüşmenin ardından kısa basın açıklaması yaptı.

“Değişim hükümetinin doğum süreci başladı”

Conte, İtalya’nın uluslararası arenadaki ve Avrupa içindeki pozisyonunu teyit ederek, “Hükümet programı, İtalyanların değişim beklentilerini tamamen yansıtıyor. Dolayısıyla bunu, Cumhurbaşkanı ve Anayasa önceliklerine tam saygı çerçevesinde hükümet deneyimimizin merkezine oturtacağız. Vatandaşların tarafında olan bir hükümet kurmak istiyorum.” dedi.

Hem Avrupa Birliği (AB) içinde hem de uluslararası bağlamda AB kurumları ve diğer ülkelerle diyaloglarda İtalyanların hakkını savunacağını belirten Conte, “değişim hükümetinin doğum sürecinin” başladığını ifade etti.

Conte, başbakanlık görevini en yüksek taahhüt ve sorumlulukla yürüteceğini dile getirdi. Conte, kabinesini oluşturduktan sonra Cumhurbaşkanı Mattarella’nın onayına sunacak.

54 yaşındaki Giuseppe Conte, İtalya’nın güneyindeki Puglia bölgesinde doğdu. Avukat ve aynı zamanda akademisyen olan Conte, Floransa ve Luiss üniversitelerinde özel hukuk profesörlüğü yapıyor.

trt 1 ile ilgili görsel sonucu

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir