Gündem

İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk uçak bugün inecek

https://cdn.yenisafak.com.tr/reklam/4haziranakpartiwebmasthead/955X250/images/955x250-image.jpg

Türkiye’yi hava ulaşımında liderliğe taşıyacak İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk uçak bugün inecek. Havalimanının ilk konuğu Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak.

Cumhuriyet döneminin en büyük projelerinden olan ve gerçekleşme oranı yüzde 90’ı aşan İstanbul Yeni Havalimanı’nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Türkiye’nin Uzakdoğu ile batı arasındaki köprü konumunu güçlendirecek yeni havalimanının 29 Ekim’de hizmete açılması planlanıyor.

5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi

Toplamda 42 ayda tamamlanacak ilk etapta, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış imkanı, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi, 62 kilometrelik güvenlik çemberi bulunacak.

Dev kargo şirketleri yer kiralamak için başvurdu

Yerli ve yabancı lojistik şirketlerin dev tesisler kurmak için planlar yaptığı yeni havalimanında, dünyanın önde gelen kargo şirketleri de yer kiralamak için başvurdu.

Atatürk Havalimanı’nda 48 saati bulan yük işlemleri, 3. Havalimanı ile yaklaşık 3 saate kadar inecek. Böylece Türkiye’nin hava kargoda merkez olmasının önündeki en önemli engel kalkacak. Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya, İstanbul’u kullanarak Avrupa ve ABD ile buluşacak.

Ekonomiyi canlandıracak

Türkiye’nin dünyaya açılan yeni kapısı 3. Havalimanı, ekonomiyi de canlandıracak. Havalimanının 2025’te ekonomiye katkısı 20 milyar doları bulacak. Bu rakam, dünyadaki 103 ülkenin milli gelirinden daha fazla.

Dünyanın en büyük yap-işlet-devret projesi

Yeni havalimanı; hem yatırım hem kira geliri açısından dünyanın en büyük yap-işlet-devret projesi. Dev yatırımla yaklaşık 25 milyar euroluk kira geliri elde edilmesi de bekleniyor.

Proje, 100 bin kişilik doğrudan istihdam oluşturacak. Ancak bu rakam havacılık sektörü ile sınırlı kalmayacak. Turizm ve lojistik başta olmak üzere farklı sektörler de dahil edildiğinde hedef kısa sürede 225 bin kişilik ilave istihdam yaratılması.

3. Havalimanı, büyümenin de itici gücü olacak. Havayolu taşımacılığında koltuk kapasitesindeki her yüzde 10’luk artış ekonomik büyümede yüzde 1 oranında yükseliş sağlayacak. Buna göre; dev projenin Türkiye ekonomisine katkısının milli gelirin yüzde 5’i, kadar olabileceği hesaplanıyor.

İlk misafiri Cumhurbaşkanı Erdoğan

İstanbul Yeni Havalimanı’nda çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, buraya ilk uçağın yarın inmesi planlanıyor. İlk uçakta cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da olması bekleniyor.

İlk uçuş öncesi son hazırlıklar sürerken, uçak 3 bin 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde yapılan ve tüm işlemleri tamamlanan birinci piste inecek.

Kaynak: TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir