Şehir Haberleri

İstanbul Valiliği’nden Kış lastiği uyarısı!

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği denetimleri yapılacak ve denetimlerde kış lastiği kullanmayan araçlara para cezası kesilecek.

Açıklamada, kış mevsiminde aşırı yağmur, sis, kar, tipi ve buzlanma gibi durumlarda trafik güvenliği olumsuz etkilediği belirtildi.

Kış lastiği ile ilgili görsel sonucu

Vatandaşların, can ve mal güvenliğinin sağlanması, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların kış mevsiminde olumsuz hava koşullarından en az etkilenmesi amacıyla her yıl yeni önlemlerin alındığı ifade edilen açıklamada, bu kapsamda araçlarda kış lastiği kullanılmasının zorunlu hale getirilmesiyle ilgili olarak “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” 08.11.2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığı belirtildi..

Kış lastiği ile ilgili görsel sonucu

Açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 27.11.2012 tarih ve 2012/KDGM- 07/Denetim sayılı genelgesiyle “Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.” denilerek, uygulamaya açıklık getirildiği ifade edildi.

İlgili resim

İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nce 01 Ocak – 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği denetimleri yapılacak, kış lastiği kullanmayan araçlar hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/a maddesinde belirlenen para cezası uygulanacak.

Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca kış lastiği kullanmayan araçların işletmecilerine 715 TL para cezası tahakkuk ettirilecek.

Kış lastiği ile ilgili görsel sonucu

Kış lastiği uygulaması İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri ile belediyeler tarafından denetlenerek kurallara aykırı hareket edenler hakkında yasal işlem uygulanacak.

Mevsim şartları itibariyle karayollarımızda can ve mal emniyetini muhtemel kazalardan korumak amacıyla alınan kararlara bütün sürücülerimizin hassasiyetle destek olacaklarına inanıyoruz.

İSTANBUL, UHA HABER

KAYNAK : İstanbul Valiliği

 

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir