Kültür-Sanat

”İstanbul Aydın Üniversitesi ÖZBEKİSTAN’ı Karşılıyor”

UHA Haber / Geçtiğimiz günlerde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde, ülkelerini temsil etmek ve tanıtmak için İAÜ’de okuyan Özbek Öğrenciler’in kurduğu, Özbek Öğrenci Topluluğu (USC) bir etkinlik düzenledi.

Mustafa Kemal ATATÜRK(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Yayın Koordinatörü olarak takip ettiğim etkinlikte, öğrencilerin hazırladığı Özbekistan temalı etkinlikler göz doldurdu. Zaman zaman Özbekistan Cumhuriyeti’nden çeşitli haberler yayınlamaktayız. İki ülkenin her türlü çalışmasında ilişkiler gelişmektedir. Bu ilişkilerde, köprü vazifesi gören öğrenciler ve kültürel faaliyetler görünmeyen bir şekilde büyük önem arz etmektedir.

A Blok VIP Salonu’nda gerçekleşen “İstanbul Aydın Üniversitesi Özbekistanı Karşılıyor” konulu etkinliğe çok sayıda davetli katıldı.

Davetliler arasında, İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Direktörü Dr. Şamil Erdoğan, Özbekistan Cumhuriyeti İstanbul Konsolu Amirsaid Agzamhodjayev, Ankara Özbekistan Büyükelçisi’nin Temsilcisi Bobur Tagayev, Serçe Edebiyat Dergisi’nden Enes Batman, Sevda Gazozcusu’ndan Mahmut Saklı yer aldı.

Pek çok yabancı ve yerli Türk öğrenciler de etkinliğe ilgi gösterdi. Etkinlikte İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Direktörü Dr. Şamil Erdoğan, Özbekistan Cumhuriyeti İstanbul Konsolu Amirsaid Agzamhodjayev ve Ankara Özbekistan Büyükelçisi’nin Temsilcisi Bobur Tagayev, birer konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmacılar, her iki ülkenin kardeşliğine, ortak mirasına değinirken; Eğitim Sektörü’nde iki devlet arasında ki gelişmeler, araştırmalar ve Özbek Öğrenciler’e nasıl? destek verilmeli konularında konuşmalar gerçekleştirdi.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 50’den fazla Özbek Öğrenci eğitim almaktadır.


İAÜ Özbek Öğrenci Topluluğu (USC) tarafından hazırlanan, Özbekistan’dan bir kare tanıtım videosu katılımcılara izlettirildi. Özbekistan Geleneksel Dans Gösterisi ve Geleneksel Özbek Kıyafetleri ile gerçekleştirilen defile ile sahnede Özbekistan canlandırıldı. Etkinlik sonrası Özbekistan’ın Ulusal Yemeği olan Özbek Pilavı ikram edildi.

Haber: Veysel Kavrayan / Eğitimci-Gazeteci-Yazar

İSTANBUL, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir