Gündem

İsrail’in Gazze’deki katliamı yurt genelinde protesto edildi

İsrail’in Gazze’de barışçıl gösterilere yapan 52 Filistinliyi şehit etmesi ve ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açması İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde protesto edildi.

Taksim’de çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşların katıldığı, “İşgale Karşı Ses Ver” eylemiyle ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması protesto ediliyor.

“İşgale Karşı Ses Ver” adıyla düzenlenen protesto için Taksim Tünel’de toplanan çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşlar, pankart açıp Türk ve Filistin bayrakları ile buradan Galatasaray Meydanı’na yürüyüşe geçti.

Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde çok sayıda Filistinlinin şehit edilmesine tepki gösteren gruptakiler, tekbir getirip, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Galatasaray Lisesi önünde tamamlanan yürüyüşün ardından, protesto eylemi sivil toplum kuruluşu yetkililerinin açıklamalarıyla devam ediyor.

Şanlıurfa’da ‘Kudüs’ protestosu

Şanlıurfa Merkez Eyyübiye ilçesindeki Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına tepki gösterdi.

Sık sık “Kahrolsun ABD”, “Kahrolsun İsrail” ve “Müslüman uyuma Kudüs’e sahip çık” sloganları atan, aralarında kadınlarında bulunduğu grup, tekbir getirdi.

Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, ABD’nin kararını “pervasızlık ve had bilmezlik” olarak gördüklerini söyledi.

Öte yandan, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması Siverek ilçesinde de protesto edildi.

Güzelkuyu Meydanı’nda toplanan grup, “Kudüs Müslümanlarındır” yazılı döviz ve pankartlar açarak basın açıklaması yaptı.

Batman’da 55 STK’dan İsrail protestosu

Batman’da 55’i aşkın sivil toplum kuruluşu ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto etti.

Mustazaflar Cemiyeti öncülüğünde, kentteki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla “Batman Kudüs için Yürüyor” teması ile yapılan yürüyüş Pınarbaşı Mahallesi Diyarbakır Caddesinde başladı.

“Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Kudüs Filistin’in başkentidir”, “Müslüman uyuma Filistine sahip çık”, “Kudüs’ün feryadı birleştirecek ümmeti” sloganları eşliğinde Gülistan Caddesi’ne kadar gerçekleştirilen yürüyüş sonunda Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Mustazaflar Cemiyeti Batman Şube Başkanı Fevzi Aydın, ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

ABD’nin Adana Konsolosluğu önünde protesto

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, ABD’nin Adana Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Konsolosluk önünde toplanan grup adına konuşan Sema Akyol, emperyalist ABD’nin kararını kınamak için bir araya geldiklerini söyledi.

“Müslümanlar olarak diyoruz ki küresel zulmün ve adaletsizliğin bu kadar ayyuka çıktığı ve sözün kar etmediği durumda keskin bir bilinçle başımıza getirilmeye çalışılan bütün oyunların farkın olmak zorundayız.”

Basın açıklamasının ardından grup, “Katil Amerika Filistin’den defol” sloganları attı.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir