Dünya

İsrail Üçüncü Kez Sandığa mı Gidecek?

UHA HABER / İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ardından Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in hükümeti kurma görevi verdiği Benny Ganz’ın kendisine tanınan sürede hükümeti kuramayacağını açıkladı. İsrail bu açıklamayla bir yıl içinde üçüncü kez sandığa gitme olasılığına bir adım daha yaklaştı.

İsrail seçimlerinende belirleyici konumda olan Eski Savunma Bakanı ve İsrail Evimiz Partisi lideri Avigdor Lieberman, koalisyon hükümeti kurması için görevlendirilen her iki adaya da destek vermeyeceğini açıklamış, Gantz’ın parlamentoda yeterli çoğunluğu bularak başbakan olması olasılığı ortadan kalkmıştı.

“Gelinen noktada ufukta yeni bir seçim görünüyor” diyen Lieberman Netanyahu’nun ultra Ortodoks partilerle işbirliğine karşı çıkmış, Gantz’ı da dinci partilere ulaşmaya çalışmakla suçlamıştı.

Mavi Beyaz Partisi lideri Benny Gantz
Mavi Beyaz Partisi lideri Benny Gantz

İsrail’de Mavi Beyaz Partisi lideri Benny Ganz, kendisine tanınnan sürenin dolmasına kısa süre kala hükümeti kuramayacağını açıkladı. Ganz, hakkında yolsuzluk soruşturmaları bulunan Başbakan Netanyahu’nun partisi Likud’un kendisini yargılamadan koruyacak yasaları çıkarma çabasına atıfta bulunarak “İsrail halkının dokunulmazlık değil vizyon liderliğine ihtiyacı var” dedi.

İsrail eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman
İsrail eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman

İsrail’de 17 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından 120 koltuklu parlamentoda 32 milletvekiliyle ikinci sırada yer alan ve sağ partilerin desteğini alan Netyanyahu’nun hükümet kurma çabaları başarısız olmuştu.

Ardından 33 milletvekiliyle seçimi birinci sırada tamamlayan Gantz’a geçen ay hükümeti kurma yetkisi verilmişti.

İsrail koalisyon hükümeti kurma çabalarında son 21 günlük süreye girmiş durumda. Milletvekilleri parlamentoda mutlak çoğunluğun ve Cumhurbaşkanı Rivlin’in onayını almak koşuluyla herhangi bir vekili koalisyon hükümeti kurması için aday gösterebilir. Bu süre içinde de hükümetin kurulamaması halinde İsrail’in 90 gün içinde seçime gitmesi gerekiyor.

[UHA Haber Ajansı, 22 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir