Gündem

“İsrail Sorunu” büyürken Türkiye’nin “seçimi”

SETA Avrupa Araştırmacısı Prof. Dr. Kemal İnat, İsrail sorununun giderek büyüdüğünü söyledi.
Prof. Dr. Kemal İnat, ile ilgili görsel sonucu
SETA Avrupa Araştırmacısı Prof. Dr. Kemal İnat
Orta Doğu’da İslam ülkelerinin birbirleri arasındaki çatışmaların Arap İsyanlarıyla birlikte yoğunlaşmasının İsrail ve ona destek veren ülkeleri daha da cesaretlendirdiğini ifade eden Prof. Dr. Kemal İnat, “İşgal edilen toprakları için gösteri yapan Filistinliler Gazze sınırında keskin nişancılar tarafından acımasızca öldürülüyor” dedi. 
“Büyük Dönüş Yürüyüşü” ile ilgili görsel sonucu
Prof. Dr. Kemal İnat, 30 Mart’ta başlayan “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinde şimdiye kadar  çok sayıda Filistinlinin şehit olurken 5000’den fazla kişinin de yaralandığını hatırlattı ve “Filistinli kahramanlar öldürülme riskini göze alarak işgale karşı gösterilerini sürdürüyorlar. Çünkü haklı olduklarını biliyorlar ve haklarını arıyorlar.
İşte bu yüzden İsrail kaybedecek ve haklı olan, haklarını aramak için canlarını feda etmeye hazır olan Filistinliler ise kazanacaklar” ifadesini kullandı.
ABD KUDÜS ELÇİLİK ile ilgili görsel sonucu
14 Mayıs’ta İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasıyla ABD’nin de İsrail Sorununun büyümesine yol açtığına dikkat çeken Prof. Dr. Kemal İnat, “zira Kudüs’ün tamamını İsrail’e vermek demek Mescid-i Aksa’yı gasbetmek demektir ve buna sadece Filistinliler değil hiçbir Müslüman razı olmaz. İsrail lobisinin baskısıyla Amerikan Başkanı Trump’ın aldığı bu karar İsrail’e daha fazla huzur getirmeyecek.
Belki de Amerikan Başkanının derdi de İsrail’in ya da Orta Doğu’nun huzuru değildir!
O, ülkesinde bulaştığı skandallar nedeniyle içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmak için İsrail lobisinden alacağı desteğe bakıyordur” dedi.
“ABD’nin aldığı bu kararın Orta Doğu için nasıl bir felaketin başlangıcı olacağını umursamıyordur bile!” diye açıklayan Prof. Dr. Kemal İnat, “İsrail, İran nükleer anlaşmasının iptal edilmesi için ABD’yi ikna etmeye çalışarak da Orta Doğu sorunlarını büyütmeye çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.
Prof. Dr. Kemal İnat, Avrupa ülkeleri, Çin, Rusya ve ABD’nin de katılımıyla 2015 yılında imzalanan anlaşmanın İran nükleer sorununun çözümü konusunda tatmin edici bir anlaşma olduğuna vurgu yaptı ve “Tek tatmin olmayan İsrail yönetimi ve onların etkisi altındaki bazı Cumhuriyetçi Amerikan siyasetçileriydi” dedi.
Prof. Dr. Kemal İnat, Orta Doğu’da nükleer silah tekelini elinde tutmak isteyen İsrail’in memnuniyetsizliğinin temel sebebinin aslında  İran’ın nükleer çalışmaları  olmadığını belirterek, “Tahran’ın Hamas ve Hizbullah’a verdiği destek üzerinden İsrail’e verdiği ve verebileceği zarardı Tel Aviv’i asıl rahatsız eden” şelinde açıkladı.
Prof. Dr. Kemal İnat, Suriye iç savaşında sona yaklaşılırken İran’ın Suriye üzerinde de ciddi bir nüfuza sahip olma ihtimali Netanyahu yönetimini çok rahatsız ettiğinden İsrail’in, Suriye’deki İran ve Hizbullah hedeflerine sürekli saldırılar düzenlediğini, Ancak bu şekilde İran’ı durduramayacağını bilen Netanyahu’nun, ABD’yi İran nükleer anlaşmasını rafa kaldırmaya zorlayıp Washington ile Tahran arasında bir çatışma çıkarmaya çalıştığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili görsel sonucu
Prof. Dr. Kemal İnat, “Orta Doğu’da kendisi için potansiyel tehdit oluşturan her ülkeyi hedef tahtasına koyan ve ABD’nin desteğiyle onu yıpratmaya çalışan İsrail’in hedefinde sadece İran yok kuşkusuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail saldırganlığı karşısındaki açık tutumu ve Netanyahu yönetimine karşı ağır eleştirileri Türkiye’yi de İsrail’in ve Batılı ülkelerdeki İsrail lobisinin hedefi hâline getiriyor” dedi.
“Netanyahu’nun saldırgan politikalarına karşı çıkması Erdoğan ve AK Parti’yi devrilmesi gereken aktörler yapıyor bu kesimlerin gözünde” diyen Prof. Dr. Kemal İnat, Batı medyasının büyük bölümünde Erdoğan’a karşı yürütülen ağır karalama kampanyasının 2010 yılında yaşanan Davos Krizi’nden sonra yoğunlaştığını
hatırlattı.
Prof. Dr. Kemal İnat, “Bundan önce de Hamas liderleri Ahmed Yasin ve Abdülaziz el-Rantizi’ye yaptığı suikastlar sonrasında Erdoğan, İsrail’i devlet terörü uygulamakla suçlamıştı, ancak Davos Krizi sonrasında kendisine yönelik saldırı arttı” dedi.
İsrail’in saldırgan politikaları karşısında Türkiye’nin imkânlarının sınırlı  olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kemal İnat,  Zira bu işgalci gücün arkasında başta ABD olmak üzere birçok Batılı ülkenin bulunduğunu, Mavi Marmara saldırısında yaptıkları gibi, Filistinlilere ve diğer bölge ülkelerine karşı yaptığı saldırılarda ona kalkan olduklarını açıkladı.
.
Prof. Dr. Kemal İnat, Türkiye, sınırlı imkânlarıyla da olsa Filistin halkının haklı davasına elinden gelen desteği verdiğini,  bir yandan da Filistinlilere ekonomik ve diplomatik destek verirken, bir yandan da İsrail saldırganlığına karşı sesini yükselttiğini belirtti.
Prof. Dr. Kemal İnat, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail lobisinin etkili olduğu Batılı ülkelerin öfkesini çekeceğini bile bile “seçimini” Filistin halkından yana yaptı ve İsrail saldırganlığına karşı çıktı. Onlar da Türkiye’nin “seçimine” müdahale ederek uzun zamandır başlarını ağrıtan Erdoğan’ı devirmek için çalışıyorlar. Millet ise, her zaman olduğu gibi, her şeyin farkında ve 24 Haziran’da “seçimini” yine onları hüsrana uğratacak şekilde yapacak” şeklinde kaydetti.
HABER : Ataner YÜCE
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir