Gündem Yorum

İsrail Seçimlerin Bölgemize Etkisi

UHA HABER / SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Biz İstanbul seçiminin sonucunu beklerken geçtiğimiz Salı, İsrail’de önemli bir seçim gerçekleşti” dedi.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, 2009’dan beri kesintisiz iktidarda olan B. Netanyahu’nun, Başkan Trump’ın verdiği açık destek sayesinde sandıktan önde çıktığını söyledi.

Netanyahu’nun koalisyonu 120 milletvekilinden 65’ini alarak hükümeti yeniden kurma fırsatı elde ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Trump Yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve Golan tepelerinin ilhakını kabul etmesinin Netanyahu’nun ve aşırı sağın elini güçlendirdiğini açıkladı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Hatırlayalım, Batı Şeria’daki yerleşimleri ilhak etme vaadi ise Netanyahu’nun son seçim kozuydu” ifadesini kullandı.

Bu sonuca rağmen, Netanyahu’nun 3 ayrı yolsuzluk dosyası ile başı dertte olduğunun altını çizen Prof. Dr. Burhanettin DURAN,  Netanyahu’nun ceza alması durumunda başbakanlıktan ayrılması gerekeceğini belirtti.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN,  bu sebeple, Netanyahu’nungörev başında iken cezadan muaf tutulması için aşırı sağ partilerin desteğine ihtiyacı bulunduğunu,. bunun da Netanyahu’nun yayılmacı politikasını güçlendirerek devam ettireceğini gösterdiğini ve Trump’ın Netanyahu’nun seçim başarısını “barış ihtimalinin artması” şeklinde değerlendirmesinin ise tam bir komedi olduğunu söyledi.

Clinton ve Obama dönemlerinin aksine Trump’ın, İsrail’in barış olmaksızın istediklerini elde edeceği bir ortam yarattığına da değinen  Prof. Dr. Burhanettin DURAN, önce Kudüs’ün, sonra Golan tepelerinin ve Batı Şeria’nın olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Trump’ın İran Devrim muhafızlarını terör örgütü ilan etmesinin de İsrail’e verilen son hediye olduğunu hatırlatarak, “Her ne kadar damadı Kushner’in hazırladığı bir plandan bahsedilse de Trump’ın şu ana kadar yaptıkları Filistin ile ilgili “barış ve iki devletli çözüm” ihtimalini tümüyle ortadan kaldırıyor.
İsrail’in bütün istekleri kabul edildikten sonra getirilecek herhangi bir anlaşmayı Filistinlilerin kabul etmeyeceği gün gibi ortada. Zaten geriye “devlet” denebilecek bir parça kalmıyor gibi. Netanyahu’ya düşen ise çok kolay: Kushner’in planının Filistinliler tarafından reddedilmesini beklemek” dedi.

İsrail’in yayılmacılığının bu denli cüretkar olmasının bir sebebinin de Arap isyanlarının Ortadoğu’daki devletleri zayıflatması olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Suriye ve Irak iç savaşla perişan oldu. Mısır’da darbeci Sisi rejimi uluslararası meşruiyet kaygısıyla İsrail’e yaklaştı” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Körfez ve İran arasındaki kutuplaşmanın, Suudi Arabistan’ı ve diğer Körfez ülkelerini İsrail saflarına ittiğini belirterek, BAE’nin, İsrail’in bölgesel dış politikası ile uyumda rekor kırdığını, Ürdün’ün ise yönetilemez bir sıkışma içerisinde bulunduğunu, Kudüs üzerindeki manevi otoritesinin reddedilmekle kalmadığını ve  “Filistinlilerin devleti” olarak görülme noktasına geldiğini açıkladı.

ABD desteği ile güçlenen İsrail yayılmacılığına Rusya’nın da ses çıkarmadığını ifade eden Prof. Dr. Burhanettin DURAN, Moskova’nın, sessiz kalarak hem İsrail hem de Arap ülkeleri nezdinde yeni fırsatlar yakalamayı beklediğini, gidişata itiraz eden Türkiye’nin, bir süredir türbülanslarla meşgul edildiğini ve İran ise gittikçe ağırlaşan bir abluka altına alındığını kaydetti.

Prof. Dr. Burhanettin DURAN, İsrail’in son yıllarda Ortadoğu’da elde ettiği bu kazanımlarIN radikal bir kırılma oluşturduğuna dikkat çekerek, bir zamanlar bölgede Arap olmayan İran ve Türkiye gibi ülkelerle iyi geçinme telaşında olan Tel Aviv’in, şimdi Arap başkentlerini büyük ölçüde yanına almış göründüğünü söyledi.

“Bu da İsrail’e emellerini büyütme hırsı veriyor” diyen Prof. Dr. Burhanettin DURAN, “Doğu Akdeniz’deki gerginlik ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler yeni operasyon alanları açıyor. Libya, Cezayir ve Sudan yeni kriz noktaları. Anlaşılan Trump da, 2020 seçimlerine giderken İsrail’in önünü açmaya devam edecek.
Musevi lobisinin desteğini garantilemek için seçtiği bu yol bölgemizi yeni çatışmalara taşıyor” dedi.

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin DURAN, bölgesel yeni bir fırtınanın geldiği dönemde Türkiye’nin yerel seçimlerden dört yıllık bir istikrar ile çıkmasının da önemli bir şans olduğunu kaydetti.

HABER Ataner YÜCE

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir