Gündem

İspanya’da kadın futbolcular asgari ücretin yükseltilmesi için greve gidiyor

UHA HABER / İspanya’da profesyonel kadın futbolcular aldıkları asgari ücret ve kendileriyle yapılan yarı zamanlı sözleşmelerin iyileştirilmesi için ülke genelinde greve gideceklerini açıkladı.

Aylar süren görüşmelerin ardından kadın futbolcular arasında yapılan oylamada yüzde 93 oranında “grev” lehinde karar alındı. İspanya Futbolcular Federasyonu’nun (AFE) organize edeceği grevin 16 Kasım tarihinde başkent Madrid’de başlaması planlanırken, AFE Başkanı David Aganzo 3 Kasım’da verilecek uluslararası ara sebebiyle başka bir tarihin de görüşülebileceğini kaydetti.

Konuyla ilgili konuşan Atletico Bilbao kaptanı Ainhoa Tirapu birinci ligde oynayan 16 takımdan 200 kadın futbolcunun kendilerine destek verdiğini belirterek, “Sektörde kırmızı çizgiyi geçtiler. Oyunculara fazla bir fırsat tanınmadı. Bu sebeple harekete geçeceğiz. 24 saatimizi futbolcu olarak geçiriyoruz ve böyle yaşıyoruz. Daha iyi bir gelecek için haklarımız adına savaşacağız. Bugüne kadar elle tutulur önlemler alınmadı.” diye konuştu.

Elimi BırakmaKadın futbolcular yıllık 16 bin euro asgari ücret alıyor

AFE futbolcuların aldığı yıllık asgari ücret olan 16.000 euronun 20 bine çıkarılmasını isterken, en büyük tartışma yarı zamanlı sözleşmelerle ilgili yaşandı. Oyuncular bu tarz sözleşmelerde asgari ücretin 12 bin euro olmasını ya da yıllık tam zamanlı mesainin yüzde 75’ini talep ediyor. Futbol takımlarıysa bu oranın yüzde 50’yi geçmemesini ya da asgari ücretin 8.000 euro olmasını istiyor.

Tüm dünyada olduğu gibi İspanya’da da kadın futbolcular erkeklere oranla oldukça düşük maaşlar alıyor. Kadın futboluna yeterince ilgi olmaması, düşük staT gelirleri, sponsor ve reklam gelirlerinin azlığı sektörü çıkmaza sokuyor.

ABD A Milli Kadın Futbol Takımı ile geçtiğimiz temmuz ayında Dünya Kupası’na uzanan ve dünyanın en iyi kadın futbolcusu olarak gösterilen Alex Morgan yıllık ortalama 300-400 bin euro kazanırken, Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi Katalan ekibinden yıllık 40 milyon euro alıyor.

MADRİD, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir