Avrupa Kültür-Sanat

İspanya: Kuraklıkla yarım asır sonra ortaya çıkan tarihi kalıntılar

UHA HABER / İspanya’da, Tagus nehrindeki Valdecanas barajının 1963 yılında inşasıyla birlikte sular altında kalan tarihi kalıntılar, aşırı kuraklıkla birlikte suların çekilmesiyle yeniden gün yüzüne çıktı.

EuroNews‘te yer alan haberde, İngiltere’deki Stonehenge taşlarına çok benzeyen bu kalıntıların 7 bin yıl önce inşa edildiği tahmin ediliyor.

Peraleda de la Mata sahillerindeki yapay gölün dibinde, yaklaşık 1,8 metre yüksekliğindeki 100’ün üzerinde halka şeklinde dizilen bu kalıntıları, Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), uzun bir zamandır uydudan çekilen fotoğraflarla incelemeye almıştı.

Bilim insanları, milattan önce 4. ve 5’inci yüzyılda yapıldığı düşünülen bu yapılarda dini ayinlerin düzenlendiği ve ticaret yapıldığı tahmin ediliyor.

Dolmen de Guadalperal adı verilen bu kalıntılar, 1963 yılında inşa edilen hidroelektrik santrali ile birlikte sular altında kalmıştı.

Bu kalıntılar, ilk kez 1926 yılında Alman arkeolog Hugo Obermaier’in öncülük ettiği araştırma ve kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkmıştı. Bu tarihi yapıların varlığı ilk kez barajın inşasının tamamlanmasının ardından kamuoyuna açıklanmıştı.

Bu kazılar sırasında Roma kalıntıları olduğu tahmin edilen madeni para, seramik parça, çok sayıda çanak çömlek ve değirmen için öğütme taşlarına rastlanmıştı.

MADRİD, UHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir