Ekonomi

İslam Tahkim Merkezi İstanbul’da kuruluyor

UHA Haber / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Mısır’da düzenlenen Afrika Yatırım Forumu, İslam Ticari ve Sanayi Odası ve Türk-Afrika Müşterek Odası toplantılarına katıldı.​

Toplantılara ilişkin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na açıklamada bulunan Hisarcıklıoğlu, iki gündür Mısır’da Avrupa Odalar Birliğini temsilen bulunduklarını, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Afrika Yatırım Forumu’na katılarak burada bir konuşma yaptıklarını ve Forum’da yatırımcılarla bir araya geldiklerini söyledi.

Forum’daki konuşmasını Avrupa Odalar Birliği Başkan Vekili olarak yaptığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, konuşmasında Türkiye ve Avrupa’daki Odaların Afrika’ya bakış açısını ifade ettiğini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği’nde Mısır’da yatırım yapan Türk iş adamları ile de bir araya geldiklerini özellikle Mısır’da iş yaparken karşılaştıkları zorluklar ve sıkıntıları bu toplantıda öğrenme fırsatı bulduklarını dile getirdi.

– İslam Tahkim Merkezi İstanbul’da kuruluyor

Hisarcıklıoğlu, İslam Ticari ve Sanayi Odası toplantıları çerçevesinde Türkiye’de İslam Tahkim Merkezi’nin kurulmasına karar verildiğini dile getirerek, bu oluşumun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin talebi yönünde İstanbul merkezli olarak çalışacağını kaydetti.

Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de kurulan Türk-Afrika Müşterek Odası’ndan da söz eden Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Bundan 10 yıl önce Türk-Afrika Müşterek Odası kurulmuştu ancak aktif hale gelmemişti. 10 sene sonra ilk aktiviteyi gerçekleştiriyoruz. Türk – Afrika Müşterek Odası artık çalışmaya başlıyor. Çünkü yol haritasını ortaya koyduk. Afrika ülkeleri oda başkanları Türkiye’nin yatırımlarından çok memnun kaldıklarını, Türkiye’nin Afrika’ya gösterdiği ilgilerden dolayı çok teşekkür ettiklerini söylediler.”

İslam Ticari ve Sanayi Odası Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantısını da gerçekleştirdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Burada da Türkiye olarak başkan yardımcılığı görevinde bulunuyoruz. İslam coğrafyasındaki ekonomik ilişkilerimizi 57 İslam ülkesinin birbiriyle olan ekonomik ilişkisini nasıl artırabiliriz. Bunları istişare ettik.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu iki sene önce kurulan Türk – Arap Odası konusunu da görüştüklerini belirterek, Türk ve Arap ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri artırabilmek için yapılabilecekleri ele aldıklarını aktardı.

KAHİRE, UHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir