Avrupa

IŞİD konusunda tehlike geçmedi

UHA HABER / İç istihbarattan sorumlu Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV)  IŞİD’in yenilgisinin hafife alınmaması gerektiğini hatırlatarak, “Almanya’da her an bir terör saldırısı düzenlenebileceğini hesaba katmak zorundayız” dedi.

Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Welt am Sonntag Gazetesine dayandırdığı haberine göre, İç istihbarattan sorumlu Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) Başkanı Thomas Haldengang’ın gazeteye terörle mücadele alanında güncel durum hakkında verdiği özel demeç verdi.

İstihbaratçı Thomas Haldengang, Suriye ve Kuzey Irak’taki IŞİD destekçilerinin geri dönmelerinin Almanya’da güvenlik konusundaki riskleri artırdığı uyarısında bulundu.

Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından, “İslamcı-terörist potansiyeline sahip” olanların sayısının 2018’de 300 artarak 2 bin 240’e yükseldiğini ifade eden Haldenwang, bunlara ek olarak bir de Suriye ve Kuzey Irak’ta IŞİD taraftarı olup da Almanya’ya dönenlerin bulunduğunu açıkladı.

İstihbaratçı Haldengang, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bu kişileri 24 saat gözetleyebilmelerinin mümkün olmadığını  belirterek,  kişi başına yaklaşık 40 memur gerektiğini ve bu nedenle en tehlikeli gördüklerine yoğunlaştıklarını kaydetti.

IŞİD’in askeri yenilgisinin hafife alınmaması uyarısında da bulunan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Haldengang, IŞİD tehlikesinin geçmediğini ve Almanya’da her an bir saldırı düzenlenebileceğini hesaba katmak zorunda olduklarına dikkat çekti.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Haldengang, Avrupa’ya bakıldığında, IŞİD’in saldırı düzenlenmesine teşvik eden ve taraftarlarını saldırı düzenlemeye yönlendirebilen sanal bir siber halifelik anlamında hâlâ varolduğuna da vurgu yaptı.

Dönen IŞİD’lilerin çocukları

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Almanya ya da Avrupa’ya dönen IŞİD’lilerin çocukları olduğunu hatırlatan  İstihbaratçı Haldengang, “Kendimize şu soruyu soruyoruz: Burada yeni bir terörist nesil mi oluşuyor” dedi.

Thomas Haldengang, cihadçıların çocuklarının IŞİD şiddetini yaşamak zorunda olduğunu ve öldürülen babalarının “kahraman” olduğuna inandığına dikkat çekerek, geçen yıllarda düzenlenen saldırı girişimlerinin çocuk ve gençlerin çok erken yaşlarda intihar saldırganı olabildiğini gösterdiğinin altını çizdi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Haldengang, Almanya’ya dönen IŞİD’lilerin çocuklarının bazı durumlarda gözetlenmesi gerektiğini, bunun için de yasal değişiklik yapılması gerektiğini belirterek, “Onlara ait bilgileri, verileri alabilirsek, o zaman örneğin gençlik dairelerine bu bilgileri iletebiliriz. Bu çocukların kendileri kurban ve istismar edilebilirler” şeklinde konuştu.

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) Başkanı Thomas Haldengang Welt am Sonntag Gazetesineki söyleşisinde, iletişime hizmet eden bazı aplikasyonları izleyebilmeleri gerektiğini savunarak, klasik telefon dinlemeleri yerine asıl istihbaratın ulaşamadığı sohbet (chat) yazışmalarının önemli olduğunu belirtti.

Haldengang, özellikle teröristlerin dikkat çekmeksizin nasıl iletişim kurabileceklerini çok iyi bildiğini hatırlatarak, günümüzde WhatsApp, Facebook üzerinden iletişim kurduklarını ya da internetteki video oyunlarında sohbet ettiklerine vurgu yaptı.

Almanya’da aşırı sağ tehlikesi

Gazetedeki çıklamalarında Almanya’da aşırı sağın tehlikesine de değinen İstihbaratçı Haldenwang, “Geçen yıllarda yaşananlar aşırı sağa daha fazla dikkat etmek zorunda olduğumuzu gösterdi” dedi ve Chemnitz’deki protestoları hatırlattı.

Haldenwang, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın farklı aşırı sağcı grupların yoğun bir ağ kurduğunu gözlemlediğini de açıklayarak,  aşırı sağcı çevrelerle protestocu vatandaşlar arasındaki sınırın giderek daha da belirsizleştiğini kaydetti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir