Ropörtajlar

‘IŞİD Irak ve Suriye’de Uyuyan Hücreleriyle Varlığını Koruyor’

UHA HABER / Libya, Suriye ve ardından IŞİD terör örgütünü irdeleyen üç kitap kaleme alan Hamide Yiğit, örgütü siyasi, uluslararası ve yerel bağlantılarıyla deşifre etmeye çalıştı. “Libya’da Kanlı Bahar”, “AKP’nin Suriye Savaşı”, “Cihat Kıskacında Kadınlar” çalışmaları sonrasında “Tekmili Birden IŞİD” kitabını kaleme alan Yiğit, Suriye’de “isyancı” veya “muhalif” diye adlandırılmış savaşçılar üzerine incelemeleriyle yola çıktığını ve işin perde arkasında “cihatçılar” olduğunu tespit ettiğini vurguladı.

Yiğit, “IŞİD 2014 yılında bütün dünya medyası tarafından parlatıldı. IŞİD’e kadar IŞİD’in türevleri hatta yavrusu olan El-Nusra Cephesi başta olmak üzere Suriye sahasında cihada katılan El Kaidecileri ben araştırıyordum. Fazladan bunları gönderen ana örgüt olarak IŞİD’in sahaya girmesini fazladan araştırmış oldum. Ve IŞİD vahşetinin, tek başına IŞİD değil IŞİD’in yavrusunun ve kendisinin girdiği her alanda özellikle kadınlar aleyhinde nasıl bir cehennem yarattığını gören bir kadın olarak evet, bunu araştırmak ve ortaya dökmek istedim” dedi.

Yazar Hamide Yiğit, Suriye’de IŞİD’in lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin öldürülmesi ve yerine Ebu İbrahim El Haşemi ElKureyşi’nin getirilmesiyle birlikte IŞİD’in son durumu hakkında VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

“IŞİD askeri anlamda yenildi ama zihniyetiyle var”

VOA: Suriye’de ve Irak’ta IŞİD’in bugünkü durumunu yorumlar mısınız?

Yiğit: IŞİD’in ana yurdu Irak’tır. Irak El-Kaidesi olarak İslam Devleti olarak varlığını sürdürüyordu. Suriye cihadına katılmasıyla birlikte IŞİD ismini aldı. Dolayısıyla Irak ve Suriye’de verili bir zemini var IŞİD’in. Şimdi IŞİD karşıtı koalisyon kurulduktan sonra büyük oranda askeri anlamda yenildi ve alan hakimiyetini kaybetti. Fakat devasa bir gövdeye sahip olan ver verili bir toprak üzerinde yeşeren bir IŞİD’in tamamen yok olduğunu söylemek mümkün değildir. Evet çekildiği yerel-yatay örgütlenmelere doğru yol almış olabilir aktif hücreleri az olmakla birlikte halen vardır. Uyuyan hücreler biçiminde bu yeşerdiği topraklar üzerinde en azından IŞİD en azından zihniyetiyle birlikte vardır.

VOA: Sizce IŞİD’in başka bir örgüt olarak yeniden devşirilmesi söz konusu olacak mı?

Yiğit: Şimdi açık ve net söylemek gerekir ki, birer proje türü oluyor bu tür örgütler, El–Kaide nasıl zamanın bir proje ürünüyse IŞİD de bugünün projesinin bir ürünüdür. Bu projeyle iş şu anda lokal düzeyde bitmiştir. Yani Suriye sahasında IŞİD yenilgisi Suriye projesiyle ilgili fonksiyonunun-işlevinin sona geldiği anlamına gelir. Ama IŞİD bitmemiştir. Başka Bağdadilerle başka isim altında devam eder. Ne ki bu coğrafyalar üzerinde emperyalist paylaşım savaşları devam ettiği sürece böyle IŞİD’ler varlığını sürdürecektir ne yazık ki.

“IŞİD’çiler kılık değiştirmiş vaziyette sözde milli ordu mensubu”

VOA: Türkiye’nin IŞİD ile ilişkisini nasıl tespit ediyorsunuz, bu konuda elinizdeki güvenilir bilgilerle birlikte yorumlar mısınız?

Yiğit: IŞİD’in en fazla varlık gösterdiği alan Suriye’dir. Suriye’ye en fazla sınırı olan 900 km’ye yakın sınırı olan Türkiye’dir. Doğal olarak IŞİD değil Suriye sahasında Suriye cihadına katılan bütün El-Kaideci örgütlerle birlikte IŞİD’in de bu kadar çok rahat geçişlerle eleman kazanmasından Türkiye sorumlu tutuluyor doğal olarak. İkinci olarak IŞİD karşıtı koalisyona tereddüt etti girmemekte direndi Türkiye. Bu da hanesine eksi bir puan olarak katıldı. Üçüncü olarak IŞİD’in kılık değiştirmiş El-Kaidecileri, cihatçıları şu anda Türkiye’nin kontrol ettiği sözde milli ordunun elemanları-unsurları olarak devam ediyor. Dolayısıyla Türkiye’nin IŞİD ile organik ilişkisi bu söylediklerim üzerinden kuruluyor. Artı onun dışında IŞİD petrollerinin akışı sırasında bütün bu görüntüler IŞİD’e eleman kazandırma, IŞİD’e müsamaha gösterilmesi, yaralıların tedavi edilmesi konusu, yani sicil dosyasında bir sürü şeyler var Türkiye’nin IŞİD’le ilişkisi konusunda.

HABER : Yıldız YAZICIOĞLU

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir