Avrupa

İş arkadaşlarını zehirleyen sanığa ömür boyu hapis

UHA Haber / Almanya’da iş arkadaşlarını zehirleyen sanığa ömür boyu hapis cezası verildi. Dava boyunca sessizliğini koruyan sanığın kararı temyize taşıması bekleniyor.

Almanya’da iş arkadaşlarının sandviçlerine zehirli madde koyan 57 yaşındaki Klaus O. ömür boyu hapse mahkum edildi. Sanık, Bielefeld’deki Eyalet Mahkemesi tarafından cinayete teşebbüs ve adam yaralamadan suçlu bulundu.

Alman haber ajansı dpa, hakim Georg Zimmermann’ın kamuya tehdit oluşturduğu gerekçesiyle sanığın ömürboyu hapis cezasının ardından da serbest bırakılmaması yönünde karar aldığını bildirdi.

Almanya’da ömürboyu hapis cezasına çarpıtırılan bir mahkum 15 yılın ardından şartlı tahliye talebinde bulunabiliyor. Sanığın kararı temyize taşıması bekleniyor.

Soruşturma, Klaus O.’nun 2015 ile 2018 yılları arasında üç kişinin sandviçlerine cıva ve kurşun asetat tozu gibi maddeler karıştırarak yavaş yavaş zehirledğini ortaya koymuştu. Schloss Holte-Stukenbrock kasabasında yaşanan olay, sanığın iş arkadaşlarının sandviçine şüpheli bir toz karıştırırken güvenlik kameraları tarafından kayda alınması ile aydınlatılmıştı.

Olay sonucu iki kişi ciddi böbrek sorunları yaşarken, bir kişi de beyninde gerçekleşen onarılmaz hasar nedeniyle bitkisel hayata girmişti. Aynı iş yerinde son 18 yılda gerçekleşen 21 ölüm vakası 15 kişilik cinayet masası heyeti tarafından incelemeye alınmıştı.

Polis, şüpheliyi gözaltında aldıktan sonra evinde yaptığı aramada zehir karışımlarında kullanılan cıva, kurşun ve kadmiyum maddesi bulmuştu.

Amacı deney yapmak mıydı?

Klaus O.’nun iş arkadaşlarını neden zehirlediğine ilişkin bilgi, yargılama sürecinde tutukluluğu sırasında kendisi ile görüşen psikologu tarafından verildi.

Psikolog, sanığın bir bilim adamı gibi toksik maddeleri denemek ve bu maddelerin insanlar üzerinde nasıl bir etki yarattığını gözlemlemek amacıyla bu suçu işlediğini söylemişti. Mahkemede ifade veren psikolog, “Bende domuzlar üzerinde maddeleri test eden bir bilim insanı izlenimi bıraktı” demişti. Ancak, Klaus duruşma boyunca sessizliğini korumuştu.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir