Dünya

İran’dan Londra’nın Hizbullah kararına tepki

UHA Haber / Birleşik Krallık’ın Hizbullah’ın siyasi kolunu yasaklamak için attığı adıma Tahran tepki gösterdi. İran Dışişleri Bakanlığı, Londra’nın kararı için “yanlış ve sorumsuzca” değerlendirmesini yaptı.

Birleşik Krallık’ın Hizbullah’ın siyasi kanadını terör örgütü ilan etme kararına İran’dan tepki geldi.

İran’ın Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, “Birleşik Krallık’ın kararı Lübnan halkının büyük bölümünü ve Hizbullah’ın Lübnan’daki yönetim ve siyasi yapı içerisindeki meşru pozisyonunu gözardı etmek anlamına geliyor” dedi.

Kararı “yanlış ve sorumsuz” olarak nitelendiren Kasımi, ayrıca Hizbullah’ın bölgede terörle mücadeledeki rolüne dikkat çekti.

Kasımi, “Hizbullah IŞİD gibi terör gruplarına karşı verilen savaşta en büyük destekçilerden biri” dedi.

Birleşik Krallık, ABD tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılan Hizbullah’ın Ortadoğu’daki istikrarı bozucu etkisini gerekçe göstererek, Şii grubun siyasi kanadına yasak getireceğini açıklamıştı.

Yasak, Hizbullah üyesi ya da gruba destek arayan bir kişinin 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını öngörüyor.

Hamle, Londra’da Filistin ile dayanışma için düzenlenen bir gösteride açılan Hizbullah bayrağına gelen tepkiler üzerine gelmişti.

Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt karara ilişkin haftaiçinde yaptığı açıklamada Hizbullah’ın siyasi ve askeri kanadı arasında bir fark olmadığunını dile getirmişti. Birleşik Krallık 2008’de de Hizbullah’ın silahlı kolunu terör örgütleri listesine almıştı.

Hizbullah 1982’de Lübnan iç savaşı sırasında kuruldu. 2006 yılında İsrail’le savaşan Hizbullah, Lübnan ve bölge siyasetinde kilit bir role sahip.

Hizbullah, Lübnan’da şu an iktidarı elinde tutan Said Hariri’nin 30 bakandan oluşan kabinesinde üç koltuğu elinde tutuyor.

Tahran, Lübnan siyasetinde etkisini artıran Hizbullah’ın başlıca destekçileri arasında yer alıyor.

©Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir