Dünya

İran’da yaklaşan büyük değişim ve yeni kurulan “Cumhuriyet” partisi

UHA HABER / Sancılı ve sıkıntılı süreçlerden geçen İran’da sular bir türlü durulmuyor. Cumhuriyet Partisi adıyla anılan oluşumun, 14 Kasım Perşembe günü yapılan ilk merkezi toplantısında oy birliğiyle Resul Montecebniya genel başkan olarak seçildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın (SASAM)’a dayandırdığı ha haberine göre, bu toplantıda partinin temel esasları üzerine konuşulup istişarelerde bulunuldu ve bir sonraki toplantıda parti organlarının seçilmesine karar verildi.

Cumhuriyet Partisi, şimdiye kadar on il valiliğinden parti çalışmalarına ruhsat alarak, başka illerde de partinin çalışması için gerekli izinlerin alınması sürecini başlatılacak.

Ayrıca toplantı sonunda kongre kurulunun aktif üyelerine takdir belgesi sunuldu.

Bir parti yetkilisinin verdiği bilgiye göre, seçim öncesi kurulan bu partinin amacı İran’da cumhuriyeti ön plana çıkararak Fars olmayan insanların özellikle Türk (Türkmen, Kaşgay, Avşar) Beluç, Kürt, Arap ve diğer unsurların katılımını önümüzdeki (parlamento) seçim için sağlamak ve seçimleri kazanmak.

Son senelerde İran ekonomisinin çökmesi, işsizlik, Amerika ambargoları, Hasan Ruhani yönetiminin halkın yaşamına olumlu etki bırakamadığı gibi nedenlerle İran’da halkın seçimlerden umudu azaldı.

Hasan Ruhani yönetiminin önümüzdeki seçimlere katılma oranının  çok zayıf olacağı öngörülüyor.

Yeni kurulan bu partinin resmi ismi “İslami İran Cumhuriyeti” olsa da konuşmalarda ve yazışmalarda “Cumhuriyet” partisi olarak anılıyor..

[UHA Haber Ajansı, 16 Kasım 2019]

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir