Spor

İran’da kadınlar ilk kez stadyumda maç izledi

İran’da kadınlar 1979 yılındaki İran İslam Devrimi’nden sonra ilk kez stadyumda bir futbol maçı izledi.

Tahranlı yetkilier, İran ve Bolivya ulusal takımları arasında başkent Tahran’daki 100 bin kişilik Azadi Stadı’nda oynanan karşılaşmayı sınırlı sayıda kadın yurttaşın izlemesine izin verdi.

Kadın polislerin yerlerini almasından sonra stada gelen yaklaşık 300 İranlı kadın, müsabakayı tribünlerde kendilerine ayrılan özel bölümde izledi.

Mücadele İran’ın 2-1 üstünlüğü ile sonuçlandı.

İranlı kadınlar daha önce stadyumda kurulan dev ekranlarda maç izleyebilmişti

Azadi Stadı’nda futbol maçı izlemesine geçen 25 Haziran’da da izin verilen İranlı kadınlar, o tarihte, Rusya’nın ev sahipliği yaptığı 2018 FIFA Dünya Kupası’nda oynanan İran – Portekiz B Grubu karşılaşmasını, stada yerleştirilen büyük ekranlardan canlı izleyebilmişti.

Bunun dışında 2017 yılının Eylül ayında İran ve Suriye arasındaki FIFA Dünya Kupası grup eleme müsabakasına da bazı İranlı kadın milletvekilleri davet edilmişti.

Reutersİranlı kadınlar İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri Ali Hamaney’in konuşmasını dinliyor, Azadi Stadı Tahran,4 Ekim 2018 (Reuters)

Sosyal yaşamın İslami kurallarla düzenlendiği İran İslam Cumhuriyeti’nde kadınlar pek çok alanında ayrımcılığa ve baskıya maruz kalırken devlet, yıllardır tartışılan stadyum yasağını, kadınların erkeklere ait alanlarda korunmaları gerektiği tezini dile getirerek açıklıyor.

HABER : Devrim HACISALİHOĞLU

KAYNAK : Euronews, UHA HABER

 

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir