Dünya

İran’da CIA’e karşı operasyon

UHA HABER / Tahran-Washington arasındaki gerilim sürerken İran resmi haber ajansı, CIA’e bağlı faaliyet gösteren bir ajan ağının ortaya çıkarıldığını ve çok sayıda şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’na (CIA) bağlı faaliyet gösteren bir ajan ağının ortaya çıkarıldığını duyurdu.

İran istihbaratından bir yetkilinin açıklamalarına dayandırılan habere göre bir grup şüpheli gözaltına alındı.

İran İstihbarat Bakanlığı’ndan bir yetkilinin açıklamalarına göre CIA’in yeni işe alım yaptığının tespit edilmesi üzerine operasyon düzenlendi.

Haberde CIA ağına bağlı faaliyet gösteren bir grup kişinin gözaltına alındığı ve yargı önüne çıkartılacağı belirtildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan bir diğer gruba ilişkin ise araştırmaların sürdüğü aktarıldı. Gözaltına alınanların sayısı hakkında ise açıklama yapılmadı.

Haberde, CIA’e karşı düzenlenen operasyonun isim vermeksizin “yabancı müttefiklerle” birlikte yürütüldüğü belirtilirken, operasyona katılanların sayısı ve operasyonun ne şekilde gerçekleştirildiği konusunda ise bilgi verilmedi.

İran’ın CIA’e bağlı faaliyet gösteren bir gruba yönelik operasyonu Tahran ve Washington arasındaki ilişkilerin gerildiği bir dönemde gerçekleşti.

ABD’nin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a yönelik yaptırımları devreye sokması sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmiş, İran karşılık olarak nükleer anlaşmadan doğan yaptırımlarını askıya aldığını açıklamıştı.

İran Atom Enerjisi Kurumu sözcüsü dün yaptığı açıklamada uranyum zenginleştirme faaliyetlerine hız verme sinyali vermiş ve anlaşmadan doğan sınırlarla bağlı olmadığını açıklamıştı. ABD yanıtında İran’ı “nükleer santaj” yapmakla suçlamış ve İran’a yönelik baskının artırılması çağrısı yapmıştı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / TAHRAN, AFP, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir