Avrupa

İran’a bir uyarı da Fransa’dan geldi

UHA HABER / Fransa, İran’a nükleer silah taşıyabilecek balistik füzelerle bağlantılı tüm faaliyetlerin acilen durdurulması çağrısında bulundu.

Mustafa Kemal ATATÜRKFransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Agnes von der Muhll, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Fransa, İran’ın füze programının ABD Güvenlik Konseyinin 2231 numaralı kararına uygun olmadığını hatırlatıyor.” dedi.

Sözcü, İran’a, balistik füze teknolojisinin kullanıldığı tüm faaliyetleri durdurma çağrısı yaptı.

İran’ın uydu açıklaması

Geçtiğimiz gün eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’yi anma töreninde konuşan Ruhani, İran’ın savunma gücü ve teknolojisinin Rafsancani’nin emeklerinin bir sonucu olduğunu belirterek, “Gelecek hafta kendi ürettiğimiz roketlerle uzaya 2 uydu fırlatacağız.” demişti.

ABD’den daha güçlü yaptırım tehdidi

Tahran yönetimi bir önceki hafta, 90 kilogram ağırlığındaki sivil amaçlı uydu Peyam’ı (Mesaj), Simorg (Anka Kuşu) adlı uydu taşıyıcı roketini kullanarak uzaya göndermeyi planladığını duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın gelecek aylarda fırlatmayı planladığı uzay araçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu araçlarda kullanılan teknolojinin kıtalararası güdümlü füze teknolojisiyle aynı olduğunu savunarak, Tahran yönetimini sürecin durdurulmaması durumunda daha güçlü ekonomik ve diplomatik yaptırım uygulamakla tehdit etmişti.

Kaynak: Reuters, TRT Haber

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir