Dünya

İran tankeri Cidde açıklarında vuruldu

UHA Haber / İran’a ait bir petrol tankeri, Cidde açıklarında iki füzeyle vuruldu. Ağır hasar alan tankerin sahibi İran Ulusal Petrol Şirketi olayı doğrularken, füzelerin Suudi Arabistan’dan geldiği yönündeki haberleri yalanladı.

Deutsche Welle‘de (DW) yer alan habere göre, Suudi Arabistan’ın liman kenti Cidde’nin yaklaşık 100 kilometre açığında, Kızıldeniz’de seyreden İran’a ait bir petrol tankerinde, Cuma günü yerel saatle sabah beş sularında, 20 dakika ara ile iki ayrı patlama meydana geldi.

Reuters haber ajansının İran medyası ve İranlı yetkililere dayandırdığı habere göre, Sabiti isimli tanker iki füzeyle vuruldu. Olay sonrasında tankerin ağır hasar aldığı belirtilirken, İran Ulusal Petrol Şirketi tankerdeki sızıntının kontrol altında olduğunu duyurdu.

Tankerin sahibi olan İran Ulusal Petrol Şirketi, Sabiti’nin iki füzeyle vurulduğunu doğrularken, füzelerin Suudi Arabistan’dan geldiği yönündeki haberleri yalanladı. İran Dışişleri Bakanlığı da tankerin iki kez vurulduğunu açıkladı. İran tankerine yönelik saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, olayla ilgili olarak bir tarafı suçlamak için henüz çok erken olduğu belirtildi. İran petrolünün dünyadaki en büyük alıcısı olan Çin ise, tüm tarafların bölgedeki huzur ve istikrarı sağlamak için çaba sarf edeceğini umdukları yönünde bir açıklama yaptı.

Riyad sessizliğini koruyor

Suudi Arabistan’dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Hint Okyanusu ve Akdeniz’i Süveyş Kanalı yoluyla birbirine bağlayan Kızıl Deniz küresel petrol ticareti için en önemli rotalardan biri olarak değerlendiriliyor.

İran tankerinin vurulması haberinin ardından petrol fiyatları yüzde 2 oranında artarken, petrol endüstrisi içerisinden kaynaklar olayın taşımacılık maliyetlerini de artırabileceğine dikkat çekti.

Bölgede Mayıs ayından bu yana, Riyad ile Tahran arasındaki gerilimin bir yansıması olarak, tankerler ve petrol tesislerine yönelik saldırılar düzenleniyor.

Son olarak Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’nun tesislerine yönelik bir saldırı düzenlenmiş ve bu olay Suudi Arabistan’ın petrol üretim kapasitesinde düşüşe yol açmıştı. Birçok ülke Saudi Aramco saldırılarından Tahran yönetimini sorumlu tutuyor.

TAHRAN, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir