Dünya

İran plütonyum üretebileceği Arak reaktörünü tekrar faaliyete geçiriyor

UHA HABER / İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi mecliste yaptığı konuşmada, Arak ağır su reaktörünü tekrar faaliyete alacaklarını açıkladı.

ISNA haber ajansı söz konusu açıklamayı bir meclis üyesine dayandırdı.

Nükleer reaktörlerde ağır su nükleer savaş başlıklarında kullanılabilen plütonyum üretilebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin nükleer anlaşmadan çekilerek ekonomik yaptırımları yeniden yürürlüğe sokmasının ardından İran mayıs ayında söz konusu anlaşmayla kısıtlanan nükleer faaliyetlerine tekrar başlayabileceğini duyurmuştu.

3 Haziran’da da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani nükleer anlaşmaya taraf ülkelerin söz verdikleri gibi ABD yaptırımları sonrası İran’ın uluslararası ticaretini korumazlarsa 7 Temmuz’dan sonra uranyum zenginleştirme faaliyetlerini artıracaklarını ve Arak Ağır Su Reaktörü’nü yeniden çalıştıracaklarını söylemişti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  TAHRAN, Euronews

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir