Dünya

İran Ortadoğu’daki Amerikan Askerlerini ‘Terörist’ İlan Etti

UHA HABER / İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ortadoğu’daki Amerikan askerlerini terörist olarak niteleyen yasa tasarısını imzaladı.

Tasarı geçen hafta parlamentoda kabul edilmişti. Karar, Başkan Donald Trump’ın İran’ın Devrim Muhafızları’nı terörist organizasyon olarak kabul etmesine karşılık olarak yorumlanıyor.

Ruhani yasanın uygulanması için İstihbarat Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Silahlı Kuvvetler ve Ulusal Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirdi.

Ruhani: “Petrol ihraç etmeye devam edeceğiz”

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’nın petrol ihracatlarındaki baskısına rağmen ülkesinin petrol ihraç etmeye devam edeceğini kaydetti.

Devlet televizyonundan canlı yayınlanan konuşmasında Ruhani, Amerika’nın İran’ın petrol ihracatını sıfıra indirme kararının yanlış olduğunu belirtti ve bu kararın uygulanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Ruhani, “gelecek aylarda Amerikalılar petrol ihracatımıza devam ettiğimizi görecekler” dedi.

Amerika’nın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye yaptırımlardan sağladığı muafiyeti de kaldırmasıyla petrol fiyatları Kasım ayından bu yana en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / TAHRAN, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir