Avrupa

İran Nükleer Anlaşması’yla İlgili Komisyon Kurma Süresi Uzatıldı

UHA HABER / Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran’la Batılı ülkeler arasında imzalanan 2015 nükleer anlaşmasındaki sorunlarla ilgili kurulması planlanan ortak komisyonun toplanmasını Şubat ayına erteledi.

Söz konusu komisyonun kurulmasını İran’ı anlaşmayı ihlal etmekle suçlayan Fransa, Almanya ve İngiltere talep etmiş, Çin ve Rusya’ysa temkinli yaklaşmıştı.

2015 yılında imzalanan uluslararası İran nükleer anlaşmasından 2018’de çekilen Amerika ile İran arasındaki gerginlik Ocak ayının başında tırmanmıştı. Diğer imzacılardan Fransa, Almanya ve İngiltere, anlaşmadaki ‘uyuşmazlıkların çözümü mekanizmasını’ 14 Ocak’ta devreye soktu ve sorunların tartışılacağı ortak bir komisyon kurulmasını önerdi.

Bu çözüm odaklı tartışmanın 15 günde tamamlanması gerekiyordu ancak İran komisyon talebine henüz resmi bir yanıt vermedi. Bu nedenle 15 günlük tartışma sürecinin ne zaman başlayacağı kesinlik kazanmadı.

Bu nedenle, İran ile anlaşmanın diğer imzacıları arasında garantör rolü üstlenen AB temsilcisi Josep Borrell, ortak komisyonun kurulabilmesi için sürenin uzatıldığını açıkladı.

Borrell, “Ortadaki sorunların karmaşıklığı nedeniyle daha fazla zamana ihtiyaç olduğu konusunda bir görüş birliği var. Bu nedenle de süre uzatıldı” dedi.

Borrell, kurulması beklenen ortak komisyonun Şubat ayında devreye gireceğini söyledi ancak kesin bir tarih belirtmedi.

Anlaşmanın taraflarından Rusya ve Çin, Avrupalı liderlerin bu mekanizmayı harekete geçirme kararından duydukları endişeyi açıkça dile getiriyor.

[UHA Haber Ajansı, 25 Ocak 2020]

sampiyon banner

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir