Dünya

İran Dışişleri Bakanı’ndan Pompeo’ya Yanıt

UHA HABER / İran, Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “İran’a gitmek isterim” ifadesini “iki yüzlü bir jest” olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif yaptığı açıklamada Pompeo’nun sözleriyle ilgili olarak “İran’a gelmenize gerek yok” dedi ve Pompeo’ya Amerika gitmek isteyen İranlı gazetecilere vize vermesi ve onlarla röportaj yapmasını önerdi. Zarif gazetecilerin vize başvurularının reddedilmesine atıfta bulundu.

Pompeo da son olarak Pazartesi günü Twitter hesabından paylaştığı mesajında “Zarif’in özgürce konuşabileceği Amerika’ya gelmesinden korkmuyoruz. Peki Hamaney rejimi o kadar kötü mü kendisi benim aynı şeyi Tahran’da yapmama izin veremez mi?” ifadelerini kullanmıştı. Pompeo İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e atıfta bulunarak “Ya insanlar sansürsüz gerçekleri duyarsa” dedi.

İran ve Amerika arasında, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilmesiyle başlayan tansiyon, insansız hava araçlarının düşürülmesi ve Amerika’nın bölgede askeri varlığını arttırmasıyla son dönemde yükselmiş durumda.

TAHRAN, VOA, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir