Gündem

‘Anlaşmayı Korumak İçin Somut Adım Atılmalı’

UHA HABER / İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran nükleer anlaşmasında imzası bulunan ülkelerin sadece açıklama yapmak değil adım atmak durumunda olduklarını söyledi. Zarif, Japonya’dan Çin’e geçmeden önce İran devlet medyasına açıklamalarda bulundu.

İran Dışişleri Bakanı IRNA Ajansı’na yaptığı açıklamada “Nükleer anlaşmayı pratikte yapılacak uygulamalarla korumak mümkün bu sadece açıklama yapmakla olmaz” ifadelerini kullandı.

İran geçen hafta yaptığı açıklamayla 2015 yılında imzalanan İran Nükleer Anlaşması’nda imzası bulunan ülkelerin İran’ın petrol ticareti ve bankacılık faaliyetlerini korumak adına adımlar atmasını istemişti. İran anlaşmadaki ilgili uygulamaların yürürlüğe girmemesi halinde 60 gün içerisinde yeniden uranyum zenginleştirmeye başlama tehdidinde bulundu.

Amerika Başkan Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmadan Başkan Donald Trump tarafından çekildi ve İran’a yönelik yeni yaptırımlar uygulamaya başladı. Trump yönetimi İran’ın petrol satışını sıfıra indirmek niyetinde olduğunu söylüyor. Bu çerçevede aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye uygulanan İran’dan petrol satın almak konusundaki muafiyet de Mayıs ayı başında sona erdirildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / TOKYO, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir