Dünya

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den ABD’ye gözdağı

UHA Haber / İslam Devrimi’nin 40’ıncı yıldönümü etkinliklerinin yapıldığı İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, askeri açıdan güçlenmeyi sürdüreceklerini ve ABD yaptırımlarının üstesinden geleceklerini söyledi.

Mustafa Kemal ATATÜRKİran’da İslam Devrimi’nin 40’ıncı yıldönümü için başkent Tahran’daki Azadi (Özgürlük) Meydanı’nda toplanan on binlerce kişiye hitap eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’ye mesaj verdi.

İran’a yönelik Amerikan “komplolarının” hiçbir zaman başarıya ulaşamayacağını söyleyen Ruhani, ABD’nin Tahran’a uyguladığı yaptırımların üstesinden gelmeyi bileceklerini belirtti.

İran halkının yaptırımlardan ötürü “bazı ekonomik sıkıntılar yaşadığını” ve gelecekte de benzer güçlüklerle karşılaşacağını ifade eden Ruhani, “Ancak birbirimize yardım ederek bu sorunların üstesinden geleceğiz” diye ekledi.

Ruhani, “Bugün insanların İslami İran sokaklarında olması, düşmanın şer gayelerine hiçbir zaman ulaşamayacağı anlamına geliyor” dedi.

İran’ın askeri gücünü güçlendirme doğrultusunda izlediği yoldan dönmeyeceğini belirten Ruhani, “Çeşitli füze türleri geliştirmek için şu ana kadar kimseden izin almadık, almayacağız da” ifadesini kullandı.

İran’da 11 Şubat 1979 tarihinde Pehlevi Hanedanı devrilmiş, Ayetullah Humeyni’nin liderliğinde İslami bir yönetim kurulmuştu.

İran’da birçok kentte düzenlenen gösterilerde katılımcılar Humeyni ve şu anki ruhani lider Ayetullah Ali Hamaney’in fotoğraflarının olduğu dövizler taşıdı.

Tahran’la ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmadan ABD Başkanı Donald Trump’ın kararıyla çekilen Washington, İran’ın ekonomisini hedef alan ve mutabakat kapsamında dondurulan yaptırımları geçen sene yeniden yürürlüğe koymuştu.

ABD yaptırımlarının ekonomik açıdan etkilediği İran’da son dönemde yüksek enflasyon ve artan fiyatlar nedeniyle ülkenin çeşitli kentlerinde protesto eylemleri gerçekleştirilmişti.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir