Dünya

Irak’ta hükümet karşıtı gösterilerde tansiyon her geçen gün artıyor

UHA HABER / Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor. TRT Haber ekibi, Bağdat’ta polisin göstericilere müdahale anını ve gerilimin tırmandığı o dakikaları görüntüledi.

TRT Haber : Elif Akkuş

Irak’ta yaklaşık iki aydır süren gösterilerde gerilim her geçen gün biraz daha tırmanıyor. TRT Haber ekibi, artan gerilimi yerinde gözledi.

Başkent Bağdat’taki Tahrir Meydanı ile Killani Meydanı’nı dolduran binlerce kişinin hedefinde hükümet var.

300’den fazla kişi yaşamını yitirdi

Barışçıl ve sakin başlayan gösterilere polisin sert müdahalesi gerilimi tırmadırdı. Bugüne kadar 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı.

Tahrir Meydanı’nda göstericilere sağlık müdahalesi de yapılıyor. Bir yandan da hayatını kaybedenlerin eşyaları sergileniyor.

“Halkın isteklerine kulak verin” çağrısı

Meydanda toplananlar, herhangi bir siyasi oluşumun temsilcisi olmadıklarını ısrarla vurguluyor.

Din adamları başta olmak üzere, pek çok yetkili ise halkın isteklerine kulak verilmesi gerektiği çağrısında bulunuyor.

Halk hükümeti neden istemiyor?

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerin ardından Irak’ta uzun süre hükumet kurulamamıştı. Bu durum pek çok kamu hizmetinin aksamasına neden oldu.

Su ve elektrik kesintileri öfkeyi artırdı. Artan işsizlik ve yolsuzluk iddiaları da halkı sokağa döken etkenler arasında.

Protestoların bir diğer nedeniyse hükumet üzerindeki Iran etkisi iddiaları.

Bunun en önemli kanıtı olarak, Irak halkının terör örgütü DEAŞ ile mücadelede başarılı bulduğu “Terörle Mücadele Güçleri Komutanı” General Abdülvahap El Saadi’nin Basbakan Adil Abdülmehdi tarafından görevden alınması gösteriliyor.

Abdulvahap El Saadi’nin İranlı siyasetçilerin memnuniyetsizliği nedeniyle görevinden alındığı iddia ediliyor.

Irak’ta gösteriler nedeniyle iletişime de kısıtlama getirildi. Özellikle Bagdat’ta internet erişimi sık sık kesintiye uğruyor.

[UHA Haber Ajansı, 15 Kasım 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir