Bilim-Technology

İnternete rağmen dünyanın televizyona ilgisi azalmadı

Hemen her şeyi internetten izleme imkânı olmasına rağmen, bir zamanların renkli kutusu hâlâ büyük ilgi görmeye devam ediyor. 95 ülkede yapılan ölçümlere göre televizyon izlemede en yüksek ortalama dört saat üç dakika.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucuİnternet üzerinden televizyon programı, film ve dizi gibi sayısız içeriğe ulaşma imkânına rağmen dünya genelinde televizyon izleme oranları düşmedi. Yapılan bir araştırmaya göre, hâlâ saatlerce ekran önünde oturanların sayısı geçen yıla kıyasla neredeyse hiç değişmedi.

Cannes merkezli Fransız Eurodata TV Worldwide’ın Pazartesi günü açıkladığı rapora göre, dört saat ve üç dakikayla en fazla televizyon izleyenler Amerikalılar ve Kanadalılar oldu.

Rapora göre, Amerikalıları ve Kanadalıları küçük bir farkla Avrupalılar takip ediyor. Avrupalılar günde ortalama üç saat 49 dakika televizyon başında oturuyor.

95 ülkedeki televizyon izleme oranlarının araştırıldığı rapora göre, Avrupalıları da Ruslar ve Brezilyalılar takip ediyor. Nüfusu oldukça yoğun Çin’de ise televizyon izleme ortalaması iki saat 12 dakika olarak ölçüldü.

Eurodata TV Worldwide Başkan Yardımcısı Frédéric Vaulpré, 2017 yılında Kuzey Amerika ve Asya’da televizyon izleme oranlarında hafif bir düşüş kaydedildiğini ancak buna karşılık Güney Amerika’da izleme oranlarında artış olduğunu belirtti.

Vaulpré, Avrupalıların izleme oranlarında ise geçen yıla oranla değişiklik olmadığını belirtti.

Gençler akıllı telefondan izliyor

Eurodata TV Worldwide’ın araştırma sonuçlarına göre değişen izleme alışkanlıklarına da yer verildi. Özellikle gençlerin, takip ettikleri reality şov benzeri programları akıllı telefon üzerinden izlediklerine yer verildi.

Yine rapora göre ABD ve İngiltere en fazla televizyon yapımı ihraç eden ülkeler. Bu iki ülkeyi özellikle Ortadoğu, Güney Amerika ve Balkanlar’a ihraç ettiği diziler büyük ilgi gören Türkiye’nin yanı sıra Fransa ve Almanya takip ediyor.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir