Atıf Özgen Yazarlar

İnsan ve insanlığın öldüğü ortamlar

İnsan olarak her birimiz şu fani dünyada kendimizde faniyiz ve ölümlüyüz.

Sağlıklı koşullardan uzak bir hastalık sonucu gerçekleşen ölümler, toplumsal yapıda doğal karşılanan ve kabul gören ölümlerdir.

Ne var ki insan olarak her ölüm, doğal koşullarda ve ortamlarda gerçekleşmiyor.

İnsanlık ölmüş denilen ortamlarda gerçekleşen ölümler, yaşayan diğer insanlar üzerinde ömür boyu hatırlanacak olumsuz izler bırakabiliyor.

İnsani değerlerin hiçe sayıldığı, insanlığın izine rastlanmadığı ortamların başında savaş ortamı geliyor.

Günümüzde savaşlar, genelde ileri teknoloji ile donanmış ağır silahların yanında kimyasal ve biyolojik silahların acımasızca kullanıldığı bir ortamda da gerçekleşebiliyor.

Cumhuriyetimizin Kurucusu ve İstiklal Harbimizin Başkomutanı M. Kemal ATATÜRK, Milletin hayatı ve vatanın bütünlüğü tehlikeye maruz kalmadığı sürece savaşa girmeyi bir cinayet olarak nitelendiriyor.

Yahudi asıllı Alman fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein de (1879-1955) ‘ İnsan, savaş gibi inanmadığı bir şey için acı çekeceğine barış gibi inandığı bir dava uğruna ölse daha iyi değil mi?, der.

Savaşlar hangi ortamda olursa olsun; çocuklar, yaşlılar, hasta insanlar, acımasız bir silahın hedefi haline gelebiliyor.

Kadınların dul, çocukların öksüz ve yetim kaldığı, yüzbinlerce insanın yaşamını kaybettiği savaşlar en acımasız koşullarda gerçekleşen ve insanlığı da öldüren savaşlar olmuştur.

Yakın tarihte yaşanan 2nci Dünya Savaşı esnasında kullanılan ağır silahlar, sadece savaşın içinde olan askerlerin değil, sivil halkında yüz binlercesinin ölümüne yol açmıştır. Japonya’yı pes ettirmek amacıyla Hiroşima ve Nagazaki’ye A.B.D kuvvetleri tarafından 6,9 Ağustos 1945 tarihinde atılan atom bombası üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen olumsuz etkisini sürdürmeye devam ettirmektedir. Bu etkileri göstermek amacıyla Japonlar Hiroşima ve Nagazaki’yi açık müze haline dönüştürdüler.

Her savaş insanlık tarihi üzerinde acı izler bırakmıştır. Günümüzde atom bombasının atıldığı Hiroşima ve Nagazaki, insanlığın kaybettiği yerler olarak anılmaktadır.

Suriye’deki iç savaşın en ağır bedelini çocuklar ödedi. İnsanlık, Suriye’de atılan bombalar sonucu; yüzünde ağır yanıklar oluşan, elini veya ayaklarını kaybeden çocuk bedenler üzerinde öldü.

Kendini özgür yaşama bırakmak isteyen ve iç savaşın simgesi olan mülteci çocuklar arasında yer alan Aylan Kurdi’nin Ege Denizinde kıyıya vuran cesedinde öldü insanlık…

İnsanı ve insanlığı yaşatan değerlerin, savaş ortamında hiçe sayılması, insanlığın gelişimine de günümüze kadar büyük darbeler vurmuştur. Savaş, sadece barışın değerini anlamak açısından insanları yeni arayışlara sevk etmiştir.

Bu amaçla barışı ve güvenliği sağlamak amacıyla 24 Ekim 1945 tarihinde ‘Birleşmiş Milletler, teşkilatının kurulması insanlığın geleceği açısından zamanında gerçekleşen bir girişim olmuştur.

İNSANLIĞIN ÖLDÜĞÜ DİĞER ORTAMLAR
Ne acıdır ki, insanın ve insanlığın öldürüldüğü ortamlar yalnızca savaş ortamı ile sınırlı değil…

Terör ortamı, seri katillerin silahlarından çıkan kurşunlar, maganda kültürünü benimsemiş bireylerin bilinçsizce kullandığı silahlarda insanların ve insanlığın ölümüne yol açıyor.

Yasalara uygun bir ortamda yapılan gösteri ya da yürüyüş esnasında veya bir eğlence mekanında gözü dönmüş, beyni yıkanmış bir teröristin kendini bomba ile patlatması o mekanda bulunan onlarca insanın ölümünün yanında insanlığı da öldürüyor.

Kendinden olmayanı düşman olarak gören, ırk ayrımı yapan, kendini herkesten üstün gören seri katillerde beklenmeyen bir ortamda masum insanların üzerine kurşun olup yağıyor. Amerika’da ve Avrupa’da günümüze kadar çocukları ve yetişkin insanları katletmeyi marifet sayan çok sayıda seri katil çıktı.

İnsanlık, terörist eylemlerden ve seri katillerden günümüzde ve geçmiş dönemlerde çok çekmiştir. Terörist eylemlerin odağında yer alan ülkemizde de teröristler; yaşlı, çocuk ayrımı yapmaksızın günümüze kadar çok sayıda masum insanların ölümüne neden oldular. İnsanı ve insanlığı öldürmeyi marifet sayan bu anlayış ülkemizin insani gelişmişliğine de zaman kaybettirdi.

Masum insanların şahsında masumiyetin yok edildiği silahlı eylemler, bir bakıma insani değerlere ve insanlığa açılan savaşın birer yansıması olmuştur.

Maganda kültürünü benimsemiş bazı insanlarda; nişan, düğün veya asker uğurlama gibi törenlerde bilinçsizce kullandıkları silahların ölüme yol açan faturasını masum insanların üzerine çıkarıyorlar.

İyi niyetle eğlenmek amacıyla yapılan bir törenin, hedefini şaşırmış bir kurşunla kana bulanması adeta insanlığa sıkılmış bir kurşun niteliğindedir.

Zaman zaman basına yansıyan maganda türü eylemler, masum insanlarla birlikte insanlığı da öldüren bir durumu okuyucuya yansıtmış olmaktadır.

ÇÖZÜM, İNSANI VE İNSANLIĞI YAŞATMAKTAN GEÇER…
İnsanı öldürme amacı güden her eylem arkasında gözü yaşlı insanları bırakmış, eylemi gerçekleştiren vicdanından ve insanlıktan yoksun katillerde cezasız kalmamıştır.

İnsanı ve insani değerleri yaşatmak amaç edilmiş olsaydı, belki de günümüze kadar yüzbinlerce insan yaşamlarını sürdürmeyi başarmış olurdu.

İnsanı ve insani değerleri yaşatmak demek, insanlığın sesini yükseltmek, insanı da umut ve hayallerinin peşinde koşturmak demektir.

İnsanlığın sesini yükseltmek demek, insanlığa kulak vermek ve insanlığı ayakta tutan değerleri yüceltmek demektir. İnsanlığı yücelten değerleri canlı tutmak amacıyla da insanı yaşatmak ve insanın etrafını saran tehlikelerden korumak gerekir.

Yazımızı Roma’nın eski imparatorlarından Auirus Aurelius Simachus’un günümüz içinde geçerliliğini koruyan aşağıdaki sözüyle tamamlayalım:

‘ Niçin hep birlikte barış ve uyum içinde yaşamayalım? Hepimiz aynı yıldızlara bakıyoruz, aynı gezegenin üzerinde yol arkadaşlarıyız ve aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz.,

              Atıf ÖZGEN

(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN 1948 yılında Kayseri'de dünyaya geldi.İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de yaptı. Kayseri Lisesini bitirdikten sonra Yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1968-1973 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde eğitim gördü. Yüksek Matematikçidir.Mesleki yaşamı Sosyal Güvenlik Kurumunda geçti. Kurumdaki 40 yılı bulan görevinde İstatistikçi, Eğitimci ve Araştırma Şube Müdürü olarak görev yaptı. Son olarak Kurumun, Koordinasyon ve Bilgilendirme Dairesinde Rehberlik Merkezi Müdürü iken emekli oldu.Halen bir sivil toplum kuruluşu olan İnsani Değerler Derneğinin Kurucu üyelerinden olup, Dernekte Yönetim Kurulu Üyeliği yanında Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Demokraside Birlik Vakfının da üyesidir. Derneğin internet sitesindeki Köşesinde, yazar olarak konusu insanın maddi ve manevi yapısını ele alan makale ve sohbet türü yazıları yer almaktadır. Aynı yazılar (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı ve (UHA) Uluslararası Haber Ajansı' nın sitesindeki köşesinde de yayımlanmaktadır. Özgen evli ve iki çocuk babasıdır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir