Avrupa

İngiltere’de Muhafazakârlar yeni liderini arıyor

UHA HABER / İngiltere’de Muhafazakâr Parti’nin genel başkanlığını bırakma kararı alan Başbakan May’in halefi Pazartesi günü başlayacak olan seçim sürecinin ardından belli olacak. Söz konusu koltuk için halihazırda 11 aday bulunuyor. 
tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu
İngiltere’de Muhafazakâr Parti’nin genel başkanlığından ayrılma kararı alan Başbakan Theresa May’in yerine geçecek ismin belirleneceği süreç önümüzdeki Pazartesi günü başlıyor. May’in halefi olmak için su ana dek 11 isim aday oldu, ancak siyasi gözlemciler seçilme şansı düşük olan adayların önümüzdeki günlerde yarıştan çekilebileceğini belirtiyor. İngiltere’nin siyasi geleneklerine göre, iktidardaki partinin genel başkanı aynı zamanda başbakanlık görevini de üstleniyor. Theresa May’in de yeni genel başkan seçilene dek başbakanlık görevine devam edip, daha sonra bu görevi halefine devretmesi bekleniyor. Bunun da büyük olasılıkla Temmuz ayının sonunu bulacağı ifade ediliyor.

May artık Brexit ile ilgilenmeyecek

Bu takvime göre Theresa May her ne kadar yaklaşık iki ay daha İngiltere başbakanı olarak görev yapacak olsa da, sözcüsünün verdiği bilgiye göre bundan böyle ülkesinin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış süreci ile ilgili konularla ilgilenmeyecek. İngiltere Parlamentosu, Theresa May tarafından hazırlanan Brexit planını üç kez veto etmiş, Başbakan May de kendi partisinden bu planla ilgili yeterince destek göremediğini belirterek genel başkanlıktan ve dolaylı olarak başbakanlıktan istifa kararı almıştı.

Favori Boris Johnson

Muhafazakâr Parti yönetimi 20 Haziran’a kadar adaylar arasından belirlenecek iki ismi yaklaşık 100 bin parti delegesinin oyuna sunacak. Brexit’in en sert savunucularından İngiltere eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson adaylar arasında favorilerden biri olarak gösteriliyor. Ancak Muhafazakâr Parti’deki iktidar mücadeleleri geleneksel olarak sürprizlere açık olabiliyor. İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihi olarak şu an için 31 Ekim 2019 öngörülüyor.

LONDRA, DW, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir