Dünya

İngiltere, Rusya ile görüşmeyi reddetti

Rusya ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) toplantısına katılma daveti alan İngiltere, daveti sert bir dille reddetti.

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucuKimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Rusya Daimi Temsilcisi’nin talebi üzerine, eski çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesi olayını araştırmak için Rusya ile bir araya gelecek. Görüşmenin İngiltere ile ortak düzenlenmesini teklif eden Rusya’ya, İngiltere delegasyonundan ret cevabı geldi.

İngiltere delegasyonu, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün özel toplantısında yaptığı konuşmada bu davetin, “Rus yetkililerin cevaplaması gereken sorulardan kaçınmak için saptırıcı bir taktik ve dezenformasyon olduğunu” iddia etti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne sorular

Rusya, casus kriziyle ilgili hem soruşturmaya katılan Fransa’ya hem de Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne bazı sorular sormuştu. Rusya Dışişleri’nin OPCW’ye, “OPCW’nin örnek alma prosedürü neydi? Soruşturma sırasında OPCW’nin temel ilkesi olan delil güvenlik zinciri (chain of custody) uygulandı mı? Fransa, OPCW teknik sekretaryasına İngiltere’nin talep ettiği teknik iş birliğine katılmasıyla ilgili bilgi verdi mi?” gibi sorular yönelttiği açıklanmıştı.

Takas edilen casus: Sergey Skripal

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006’da Sergey Skripal’e 13 yıl hapis cezası vermişti. Dimitri Medvedev’in Devlet Başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010’da ABD’nin tutukladığı 10 Rus ajanıyla Avusturya’nın başkenti Viyana’da takas edilen 4 casus arasında yer almıştı.

Skripal’in İngiltere’ye geçerek ülkenin güneybatısında “emekliler” kenti olarak bilinen Salisbury’de düşük profilli bir yaşam sürdüğü, kızı Yulia ile birlikte zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmasıyla yıllar sonra ortaya çıkmıştı.

Rusya, Skripal’in 1990’lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz dış istihbarat servisi MI6’ya, Rusya’nın Avrupa’daki casuslarının kimliklerini de ifşa ettiğini öne sürmüştü.

Kaynak: Reuters

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir