Avrupa

İngiltere Başbakanlığı için Johnson ve Hunt yarışacak

UHA HABER / İngiltere’de Muhafazakâr Parti’nin liderliği için yarışan son iki aday Boris Johnson ve Jeremy Hunt oldu. Bugün yapılan beşinci tur oylamada Johnson 160 oy alarak birinci oldu. Parti liderliğini kazanan başbakan olacak.

İngiltere’de Başbakan Theresa May’in istifasının ardından Muhafazakâr Parti’nin liderliği için eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile halen görevde olan Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt yarışacak.

Partinin meclis grubunda bu akşam yapılan oylamanın beşinci turunu 160 milletvekilinin oyunu alan Boris Johnson önde tamamladı. Dışişleri Bakanı Hunt ise 77 oy alarak ikinci sırada yer aldı. 75 oy alan Çevre Bakanı Michael Gove ise üçüncü olarak liderlik için yarışma şansını yitirdi.

Boris Johnson, oylama sonrasında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Son oylamada oyların yüzde 50’sinden fazlasını aldığım için büyük şeref duydum. Destekleyen herkese teşekkürler!” ifadesini kullandı. Johnson, ülkeye “daha iyi bir gelecek sağlayacak olan Brexit planını” İngiltere’ye anlatacak olmaktan da memnuniyet duyduğunu belirtti.

Boris Johnson, daha önce yapılan oylamaları da birinci olarak tamamlamıştı.

İki aday arasındaki tartışma turları parti üyelerinin katılımı ile 22 Haziran’da Birmingham kentinde başlayacak. Adayların kendini tanıtacağı turların sonuncusunun 15 Temmuz’da Londra’da yapılması öngörülüyor.

Yeni lider 22 Temmuz’dan sonra belli olacak

Muhafazakâr Parti’nin liderinin kim olacağı 160 bin parti üyesinin vereceği oy ile belirlenecek. Yarışı kazanan ismin 22 Temmuz’dan sonra belli olması bekleniyor. Liderliği kazanan isim, başbakanlığı da üstlenecek.

Avrupa Birliği ile yapılan Brexit anlaşmasına parlamentodan destek bulamayan İngiltere Başbakanı Theresa May 24 Mayıs’ta istifasını açıklamıştı. Muhafazakâr Parti liderliğinden 7 Haziran’da ayrılan May, halefi seçilene kadar başbakanlık görevini ise sürdüreceğini kaydetmişti.

Muhafazakâr Parti’nin yeni liderinin belli olmasının ardından May, Kraliçe II. Elizabeth’e resmen istifasını sunacak. Kraliçe partinin liderine hükümeti kurma yetkisi verecek.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / LONDRA, AFP, DW

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir