Avrupa

İngiltere ABD’ye Rağmen Huawei’ye Yeşil Işık Yaktı

UHA HABER / İngiltere, Amerikan hükümetinin Huawei’ye yasak getirmediği takdirde istihbarat işbirliğinin kesileceği tehdidini gözardı ederek Çin teknoloji devinin yüksek hızlı 5G mobil internet ağlarına ekipman tedariğinde bulunmasına izin verdi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (VOA)’ya dayandırdığı haberine göre,İngiltere’nin bu kararı, Amerika’nın Avrupa’daki en önemli müttefiklerinden biri tarafından atılan ilk adım. Karar, teknolojik üstünlük elde etmek için rekabet eden Trump yönetimi ve Çin hükümetinin yürüttüğü yoğun lobi faaliyetlerini izliyor.

Karar ayrıca Amerika ve İngiltere arasında bir diplomasi krizine yol açabilir. Bunun nedeni, Amerika’nın, Huawei’nin Çin hükümetine veri erişimi sağlamasının İngiltere’nin bağımsızlığını tehlikeye atacağını iddia etmesi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkesinin Amerika, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’yla yaptığı istihbarat paylaşımı anlaşmasına dikkat çekerek, ”Ulusal güvenliğimizi ya da ortaklarımızın güvenliğini tehdit edecek hiçbir karar almayız. Huawei ve oluşturduğu riskler konusunda dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla bilgiye sahibiz,” şeklinde konuştu.

Karar, Brexit sonrasında Trump yönetimiyle acilen bir ticaret anlaşması yapması gerektiği sırada en yakın müttefikinin öfkesini çekme riski altında kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı zor duruma soktu.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmek için yarın Londra’da Başbakan Johnson ve İngiliz mevkidaşı Raab’ı ziyaret edecek.

İngiltere’nin kararının Amerika’yı hayal kırıklığına uğrattığını kaydeden Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, Amerika’nın, güvenilir olmayan firmaların 5G ağlarından uzak tutulması için İngiltere’yle işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Huawei Başkan Yardımcısı Victor Zhang ise İngiltere’nin kararının firmasına güven verdiğini söyledi ve “Kanıtlara dayanarak alınan bu karar geleceğe uygun daha gelişmiş, daha güvenli ve daha düşük maliyetli telekomünikasyon altyapısının oluşturulmasını sağlayacak,” ifadelerini kullandı.

5G teknolojisinin otonom araçlar ya da doktorlara robotlar aracılığıyla uzaktan ameliyat yapma imkanı sağlayan tele-tıp gibi gelecek nesil inovasyonlara itici güç sağlaması bekleniyor.

5G teknolojisi, Avrupa Birliği’nden çıkmaya ve ekonomisini, teknolojik yeniliklerden azami fayda sağlayacak şekilde konumlandırmaya hazırlanan İngiltere açısından kritik önem taşıyor.

[UHA Haber Ajansı, 29 Ocak 2020]
Benim Adım Melek banner
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir