Ekonomi

IMF’den Davos öncesi “küresel belirsizlik” uyarısı

UHA Haber / Bu yıl birçok liderin katılmayacağı Davos Forumu öncesi IMF, ABD ile Çin arasındaki husumet ve Brexit gibi konuların küresel belirsizlikler yarattığı uyarısında bulundu.

Mustafa Kemal ATATÜRKİsviçre’nin kayak merkezlerinden Davos kasabasında her yıl düzenlenen ve bu sene 22-25 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dünya Ekonomik Forumu öncesi Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) küresel belirsizlik mesajı geldi.

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecine işaret ederek “Liderlerin bu belirsizliği derhal çözmesi bir zorunluluk” diye konuştu.

IMF Başkanı Christine Lagarde da ABD ile Çin arasındaki husumet ve Brexit gibi meselelerin ışığında küresel büyüme tahminlerini aşağıya çekmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Davos’ta zirve öncesi basın mensuplarına konuşan Lagarde “Uzun lafın kısası iki yıllık sağlam bir genişleme sonrası dünya ekonomisi beklediğimizden yavaş büyüyor ve riskler artıyor” dedi.

Sözlerine devam eden IMF Başkanı, “Küresel bir resesyon kapıda mı? Hayır. Ama küresel büyümede daha sert bir düşüş riski şüphesiz yükseldi” şeklinde konuştu.

IMF 2019 yılı için küresel büyüme tahminlerini yüzde 3,7’den 3,5’e düşürmüştü. 2020 tahminleri ise yüzde 3,6’ya çekilmişti.

Trump, Macron ve May katılmayacak

Bu yıl “Küreselleşme 4.0: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” teması ile düzenlenen zirveye ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May katılmayacağını açıklamıştı.

G7 ülkeleri arasında sadece Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ülkelerini liderler seviyesinde temsil edecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile 2009 yılında yaşadığı “One Minute” krizinden bu yana zirveye katılmıyor.

Bu sene Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın temsil etmeleri bekleniyor.

© Deutsche Welle, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir