Avrupa

İmamoğlu Berlin’de

UHA HABER / İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. Yıldönümü törenlerine katılmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e geldi.

İmamoğlu’nun programı yoğun; temaslarına Perşembe akşamı TÜSİAD Almanya ve Mercator Vakfı yöneticileriyle biraraya gelerek başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, dün ise Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz’la görüştü.  Bugün de Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la buluşacak olan İmamoğlu, 9 Kasım’la ilgili resmi anma ve kutlama programlarına da iştirak edecek.

Federal hükümetin iki temsilcisiyle yapılacak görüşmelerin basına kapalı olacağı ve ardından herhangi bir açıklama yapılmayacağı öğrenildi. İmamoğlu’nun beraberindeki heyetten kaynaklar, iki bakanla gerçekleşecek toplantılarda Türkiye’deki siyasi gelişmelerin ve ekonomik ilişkilerin gündeme geleceğini, ayrıca Alman yatırımcıların İstanbul’a yönelik ilgilerinin artması yönünde temaslar yapılacağını aktardı. Ziyaretinin hedefleri konusunda Alman ARD televizyonuna konuşan Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da yerleşik Alman firmalarının bazı temsilcilerinin de katıldığı gezinin en önemli amaçlarından birinin, son yıllarda soğuyan ekonomik ilişkilere ve Almanya’dan yatırımlara yeni bir ivme kazandırmak olduğunu söyledi.

İmamoğlu söyleşide, “Dönem dönem her ülkenin ekonomiyle ilgili sıkıntıları, problemleri olabilir. Ama ülkemiz ve şehirlerimiz morali, motivasyonu yakaladığında ekonomi ivmesi en yüksek büyüyen ülkelerden ve şehirlerden birisiyiz. O bakımdan bugün dış sermaye deyince ülkemize samimi olarak yatırımını yapan Alman iş dünyasıyla beraber tekrar güçlü bir yatırım atmosferini varedebilmek beni mutlu edecektir” dedi.

Berlin’in 17 kardeş kenti bulunuyor. Aralarında Londra, Paris ve Tokyo gibi dünyanın önemli şehirlerinin bulunduğu kardeş kentler arasında İstanbul da yer alıyor. Bu yıl Berlin ile İstanbul’un kardeş kent olmasının 30. yıldönümü. Daha önceki yıllarda iki kent arasında özellikle sanat alanında çok yoğun ortaklaşa çalışmalar olurken, son yıllarda gerilen Almanya ve Türkiye ilişkileri nedeniyle kardeş kent projeleri de arka planda kaldı. Bu kardeşliği yeniden canlandırmayı hedeflediğini belirten İmamoğlu, ülkeler arasındaki ilişkilerde yönetimlerin kilit rol oynadığını savundu.

İmamoğlu, “İyi ilişkiler kurmak istiyorum. Çünkü dostluğu, huzuru, barışı Almanya’yla Türkiye zaten derinden hakediyor. Burada karşılıklı bazı hatalar, eksikler varsa, bunları gidermemiz gerekiyor. Bazen hükümetin etkin olamadığı yerde yerel yönetimler çok etkili olabilir” dedi.

Pazar gününe kadar Berlin’de kalacak olan İmamoğlu, bugün Berlin Duvarı’nın böldüğü Spree Nehri’nde yüzerken yaşamını yitiren iki Türk çocuğunun anısına çelenk bırakacak. 8 yaşındaki ilkokul öğrencisi Cengaver Katrancı 30 Ekim 1972’de, 5 yaşındaki Çetin Mert ise 11 Mayıs 1975’te Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde oyun oynarken, Spree Nehri’ne düşmüş ve her iki çocuk da Doğu Alman kurtarma botlarının yardım etmemesi nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Haber: Cem Dalaman 

BERLİN, VOA, UHA HABER 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında.. 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir