Şehir Haberleri

İklim ve Enerji Uzmanı Algedik: İklim değişikliğini asfalt ve beton hızlandırıyor

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik, Türkiye ve Mersin’le ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunarak, İklim krizine müdahalede Hükümetler Arası İklim Değişikliği’nin (IPCC) savunduğunun aksine 12 yılın kalmadığını ileri sürerek, “Bilakis 12. kattan düşüyoruz ve acil tutunmamız gerekiyor.” dedi.

Uzman Algedik’e göre derhal alınması gereken çok ciddi önlemler var: “Bilim şunu söylüyor; çok kısa bir sürede, hatta mümkünse bugün, fosil yakıtlardan kurtulmamız gerekiyor. Bunun için de bunu destekleyen politikalara son vermemiz gerektiğini söylüyor.

Bu ne demektir? Asfalt ve beton dökmemek. Çünkü döktüğünüz asfalt daha fazla otomobil olarak geri dönüyor. 5 temel başlık var. Doğalgaz, kömür ve petrol ve bunların yanında doğa yıkımına yol açan, iklim değişikliğini hızlandıran asfalt ve betonu bırakmamız gerekiyor. Kısıtlı bir zamanda plan, politika ve projelere sahip olmak gibi konularda üretim yapmamız gerekiyor.”

İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik ile ilgili görsel sonucu

İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik

Peki bu hedefler gerçekçi mi?

İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik şunları söylüyor: “Dünya tarihini 24 saate sığdırırsanız insanlık tarihi son 1 dakikanın içinde saniyelerle ölçülüyor. İnsanlık tarihini 24 saate sığdırırsanız fosil yakıt kullanımımız birkaç saniye. Biz varlığımızı (bundan önce) böyle sürdürebildik. Şu an teknoloji bunun çok daha fazlasını yapmaya müsait… Daha fazla tüketime dayalı, üretimi beslemek için tüketime dayalı bir ekonomik model bu dünyayı kullanılmaz hale getirdi. Asıl soru da bu; aslında bu (mevcut durum) gerçekçi mi?”

Algedik, Türkiye’de iklim krizini yavaşlatacak bir politika olmadığını söylüyor, iklim kriziyle ilgili projeye planların göstermelik olduğunu savunuyor. “Türkiye iklim değişikliği çerçeve sözleşmesine zirvelerde konuşulduktan 12 yıl sonra taraf oldu. Bunu kendi mevzuatına uyarladı ama hiçbir şey yapmadı.”

“Mersin’de çimento üretimi limon üretiminden fazla”

Türkiye’nin iklim kriziyle ilgili sınıfta kaldığını savunan Önder Algedik, Türkiye’nin dünyadaki karbon yoğun iklim politikalarından kaçan şirketlerin adresi olmaya çalıştığını hatırlatarak ve bunun en iyi örneğinin de çimento sektörü olduğunu ifade etti.

Mersin’de limon VE ÇİMENTOüretimi ile ilgili görsel sonucuAlgedik, “Şu an Türkiye, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya gibi ülkelerin çimento firmalarının yatırım yaptığı bir ülke. Hatta daha alasını söyleyeyim, Brezilyalı bir çimento üreticisi bile Türkiye’de. Sadece çimento deği;, otomobil fabrikaları, benzer şekilde kömür yatırımlarının adresi oldu uzunca bir süre.” şeklinde konuştu.

Bir tarım şehri olan Mersin’in de asfalt ve çimentodan payını aldığını vurgulayan Algedik, “Mersin’de limon üretimi çok fazla, Türkiye genelinde bir numara. Ama Mersin’in en çok ürettiği şey limon değil. Mersin Büyükşehir Belediyesi (2017’de) 500 bin ton asfalt dökmüş. İlçe belediyelerini kattığınız zaman (614 bin ton olan) limonu geçiyoruz.” dedi.

Algedik, Mersin’de bir yılda üretilen çimentonun ise 6.6 milyon tona ulaştığını belirterek, “Bu ne demek? 10 yılda 50 milyon ton olduğunu düşünelim, bu 50 milyon ton topraktan daha da fazlasının alınması demek. Portakal bahçelerinin azalması demek, iklim felaketlerinin artması demek. Bana bu her şeyi anlatıyor” ifadesini kullandı.

İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik, iklim kriziyle mücadalede yerel yönetimlere de büyük sorumluluk düştüğünün altını çizerek, yerel yönetimlerin asfaltı yasaklayabileceğini ve şu an Türkiye’de yılda kişi başına 1-1 buçuk ton asfalt döken belediyelerin bulunduna dikkat çekti.

Algedik, “Yerel yönetimler betonu yasaklayabilir çünkü şu an Türkiye’de hiçbir şey yapmasanız, iklim değişmese bile dökülen beton yüzünden her yağışın sel felaketine dönüşmesi garanti”​dedi.

 

 

 

 

 

HABER : Onur ERDOĞAN & Mersin (VOA)

[UHA Haber Ajansı, 14 Şubat 2020]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma Payitaht “Abdülhamid”den sonra TRT 1 Ekranlarında..

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir