Gündem

“İhracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 90’a ulaştık”

UHA HABER / Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatın ithalatı karşılama oranında mayıs ayında yüzde 90’a ulaştık. Böylece de Türkiye’nin dış finansman ihtiyacını geçen senenin ilk 5 ayı ile bu senenin ilk 5 ayını mukayese ettiğiniz zaman 26 milyar dolar aşağı çekmiş oluyoruz.” dedi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Anadolu yakasında temaslarda bulunan Bakan Pekcan, Tuzla’daki Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerle bir araya geldi, onların talep ve görüşlerini dinledi.

Buradaki konuşmasında bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Pekcan, Tuzla’nın Türkiye ve İstanbul ekonomisi için önemine işaret etti.

Bakan Pekcan, bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, Tuzla’nın Türkiye ve İstanbul ekonomisi için önemine işaret etti ve OSB’nin Eximbank talebine değindi.

“Eximbank’ın Üsküdar’da, Gebze’de bir şubesi var ve Maltepe’de yeni bir şube açılıyor” diyen Pekcan, ” ama buradaki ihracat rakamlarını biraz kıpırdatmamız lazım. Hemen bir irtibat bürosu açalım, siz ihracatı artırdığınızda söz, buraya hemen Eximbank şubesi açacağız, elimden gelen desteği vereceğim.” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlığın il ziyaretlerinden ve buradaki çalışmalardan da bahseden  söz etti.

Pekcan, saha ziyaretlerinde ise bakanlık yetkililerinin iş insanlarını ziyaret ederek, onların soru ve sorunlarına çözüm bulduklarını dile getirdi.

Bu saha ziyaretlerini yaygınlaştırarak devam ettireceklerini belirten Pekcan, “Türkiye olarak bizim üreten ülkeler kategorisine geçmemiz gerek. Bu üretim aynı zamanda teknoloji, markalaşma ve tasarım üretimi olmak zorunda. Katma değeri daha yüksek ürünler üretmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Pekcan, İhracatçı olarak çok fazla destek verdiklerini dile getirerek,bakanlık olarak dijitalleşmeye en fazla önem veren bakanlıklardan biri olduklarını söyledi.

“İhracatın ithalatı karşılama oranında mayıs ayında yüzde 90’a ulaştık” diye konuşan Pekcan, “Böylece de Türkiye’nin dış finansman ihtiyacını geçen senenin ilk 5 ayı ile bu senenin ilk 5 ayını mukayese ettiğiniz zaman 26 milyar milyar dolar aşağı çekmiş oluyoruz. İç ticarette de ticaretin adil, hızlı, güvenilir olması, refah seviyesinin toplumun her kesimine yayılması yönünde çalışmalarımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pekcan, İstanbul’un Türkiye ekonomisi için önemine de işaret ederek,  dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelere ve İstanbul’da yaklaşan seçimlere ilişkin şunları söyledi:

“Dünyada ticaret savaşları devam ediyor, bütün dünyada korumacılık önlemleri çok arttı, Avrupa ekonomisinin büyümesi ve küresel büyüme yavaşladı. Böyle bir ortamda biz ihracatımızın artmasını sağladık, devam edeceğiz.
Binali Bey’i size tanıtmama gerek yok, icraatçı kimliği ile her zaman ön planda ve hizmet odaklı çalışmış başkanımız. İnşallah bundan böyle de İstanbul için, hepimiz için çalışacak. Türkiye’nin etrafında bir ateş çemberi varken, bizim ayrımcılık, hizipçilik yapma lüksümüz yük, el ele çalışmak zorundayız.”

HABER : Ataner YÜCE

(UHA)  Uluslararası Haber Ajansı / İSTANBUL

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir